Ciekawostki, Nauka i technologie, Nauka w Polsce

Łódź/ Pasjonujące eksperymenty w czasie Nocy Biologów na UŁ

Fot. Flickr, biophotos

Jak powstają barwy, czym może zaskoczyć nas woda i jak hodować komórki in vitro – to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi uzyskają uczestnicy Nocy Biologów, organizowanej w piątek przez Uniwersytet Łódzki.

Eksperymentalne warsztaty, zajęcia laboratoryjne, pokazy i wykłady o tematyce naukowej poprowadzą w piątek od godz. 17 pracownicy naukowi, doktoranci i studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

„Uczestnicy akcji, organizowanej przez UŁ po raz czwarty, dowiedzą się m.in. jak powstają olejki eteryczne i dlaczego nie wszystkie rośliny ładnie pachną, jaki kolor kwiatów lubią pszczoły oraz jak hodować komórki w warunkach in vitro” – poinformował rzecznik UŁ Tomasz Boruszczak.

Biolodzy przygotowali atrakcje naukowe dla pasjonatów doświadczeń naukowych. W laboratoriach uczelni będzie można m.in. wykonać preparat mikroskopowy z drobnoustrojów probiotycznych występujących w soku z kiszonej kapusty, a następnie obejrzeć go pod mikroskopem świetlnym. Młodzi adepci nauki będą mieli okazję, by wyizolować samodzielnie chlorofil i hemoglobinę. Po okiem specjalistów dowiedzą się, jak stworzyć śnieg przy użyciu substancji stosowanych w gospodarstwie domowym i czy z cukrów można wykonać… lustro.

Nie zabraknie prezentacji poświęconych faunie. Będzie można m.in. dowiedzieć się, dlaczego koty świecą oczami i jak działa narząd wzroku różnych zwierząt, poznać gatunki ptaków i ujrzeć to, co niewidoczne gołym okiem, czyli odbyć wycieczkę do świata bakterii. Zajęcia prowadzone będą w budynku D Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska przy ul. Pomorskiej 141/143.

Noc Biologów to cykl otwartych spotkań, organizowanych przez uczelnie w całej Polsce, którym patronuje Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich.