Ciekawostki, Nauka i technologie, Nauka w Polsce, Technologie

Czujnik, który rozpuszcza się w mózgu

Fot. Flickr, A Health Blog

Mniejszy od ziarenka ryżu czujnik pozwala badać mózg, a po wykorzystaniu ulega rozpuszczeniu – informuje „Nature”.

Miniaturowy rozpuszczalny czujnik został opracowany przez zespół prof. Johna A. Rogersa z University of Illinois w Urbana-Champaign. Mierząc temperaturę i ciśnienie wewnątrz mózgu, ma pomóc neurochirurgom w leczeniu ofiar urazów mózgu.

Dotychczas czujniki podłączane przewodowo do zewnętrznego monitora trzeba było wprowadzać operacyjnie, co wiązało się z plątaniną kabli oraz powstawaniem otwartych ran grożących infekcją. Usuwanie kabli także było inwazyjną czynnością.

Nowe urządzenie przekazuje dane bezprzewodowo, a później znika bez śladu. Zbudowane z krzemu i polimeru ma 1 milimetr długości i 0,1 milimetra szerokości. Tak małe ilości krzemu i polimeru nie powodują szkodliwych następstw i są z łatwością usuwane przez organizm.

Czujnik pozwala mierzyć drobne zmiany oporności elektrycznej związane ze zmianami ciśnienia i temperatury wewnątrz mózgu, po czym transmituje wyniki za pomocą fal radiowych do zewnętrznego odbiornika.

Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że bezprzewodowy czujnik dorównuje przewodowym, jeśli chodzi o dokładność, przestaje działać mniej więcej po tygodniu, a znika po trzech miesiącach.

Według prof. Rogersa podobne urządzenia mogłyby monitorować również inne aspekty działania mózgu, a także innych narządów. Zdaniem ekspertów technologia mogłaby trafić do praktyki klinicznej w ciągu 5-10 lat.

Wcześniej zespół prof. Rogersa opracował m.in. giętkie implanty wspomagające pracę serca królika jak rozrusznik lub wykorzystujące bicie serca do zasilania innych implantów.