Nauka i technologie, Nauka w Polsce

Pierwszy przypadek zakażenia wirusem Zika w USA

Fot. Flickr, Tom Thai

Na wyspie Oahu na Hawajach wykryto pierwszy przypadek zakażenia noworodka przenoszonym przez komary wirusem Zika – informuje Reuters.

Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie ostrzega kobiety w ciąży lub starające się o dziecko przed wyjazdem do Ameryki Południowej oraz na wyspy Morza Karaibskiego.

Gorączka Zika występowała do niedawna głównie w Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku i Chile. W maju 2015 r. wykryto go w Brazylii, gdzie do końca tego roku odnotowano ponad 84 tys. zakażeń Zika. W 2015 r. zarazek ten wykryto w dziewięciu krajach Ameryki Południowej i Środkowej.

Dziecko, które urodziła kobieta na wyspie Oahu na Hawajach zaraziło się w Brazylii, gdzie przebywała w maju 2015 r. Od niej został zainfekowany płód, który przyszedł na świat z uszkodzeniem mózgu. Zakażenie wirusem Zika potwierdziło laboratorium w CDC w Atlancie.

Wirus Zika przenoszą komary Aedes aegypti, nazywane komarami azjatyckimi lub tygrysimi, roznoszące również chorobę denga. Nie chroni przed nim szczepionka, jedyną ochroną przez zakażeniem jest unikanie i niszczenie komarów, które go przenoszą.

U zdecydowanej większości zakażonych ludzi infekcja nie jest groźna. Objawy choroby pojawiają się jedynie u 20 proc. dotkniętych nią osób, najczęściej są to jedynie gorączka, wysypka, bóle stawów oraz zaczerwienienie oczu.

Zakażenie wirusem Zika może być niebezpieczne u niektórych kobiet oczekujących dziecka. W Brazylii wykryto jednak, że może powodować małogłowie płodu objawiające się małą czaszką i puszką mózgową. W 2015 r. liczba przypadków mikrocefalii u noworodków zwiększyła się w tym kraju aż 10-krotnie.

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób ostrzega kobiety w ciąży lub starające się o dziecko przed wyjazdem do Brazylii, Kolumbii, Salwadoru, Gujany Francuskiej, Gwatemali, Haiti, Hondurasu, Martyniki, Meksyku, Panamy, Paragwaju, Surinamu, Wenezueli i Puerto Rico.