Bezpieczeństwo produkcji, Technika i przemysł, Wypadki w przemyśle

Pożar i seria eksplozji w firmie transportującej niebezpieczne substancje

Fot. pixabay.com

W firmie CD Trans trudniącej się przewozem niebezpiecznych substancji, zlokalizowanej w strefie przemysłowej znajdującej się nieopodal Bordeaux we Francji, doszło do pożaru i serii eksplozji cystern do przewożenia gazu.

Pożar wybuchł w niedzielę 3 kwietnia, około godziny 6:40 rano. Zapaleniu uległa cysterna stojąca na parkingu magazynowym firmy. Po 20 minutach płomienie spowodowały eksplozję trzech cystern. 15 minut później doszło do wybuchu dwóch kolejnych. W zbiornikach prawdopodobnie znajdowały się opary gazów. Następnie ogień rozprzestrzenił się i spowodował zniszczenia około 20 innych pojazdów, ale nie doszło już do następnych eksplozji.

W akcji gaśniczej brało udział około stu strażaków. Podczas gaszenia pożaru dwóch z nich zostało rannych. Pożar i wybuchy spowodowały ogromne straty materialne. Szczątki cystern siła wybuchu odrzuciła na odległość 800 metrów poza teren firmy, pomiędzy okoliczne domy i szkołę. W sąsiedniej firmie jedna ze ścian blaszanej wiaty została zdeformowana pod wpływem ciepła.

Na chwilę obecną przyczyna pożaru nie jest znana. Dochodzenie przeprowadzi Departament Bezpieczeństwa Publicznego DDSP. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Gospodarki Przestrzennej i Mieszkaniowej DREAL rozpoczęła także postępowanie administracyjne.