Nauka i technologie, Nauka w Polsce

Wkrótce siódma edycja Dnia Nauki i Przemysłu w Gliwicach

Fot. PeteLinforth, pixabay.com

Roboty wspomagające rehabilitację pacjentów, systemy umożliwiające filmowanie i fotografowanie z powietrza czy nowości na rynku gier na urządzenia mobilne – te i inne rozwiązania technologiczne będzie można zobaczyć i przetestować podczas 7. edycji Dnia Nauki i Przemysłu w Gliwicach.

Tegoroczna edycja organizowanej przez Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice i miejscowy samorząd imprezy odbędzie się 20 maja. Innowacyjne firmy, uczelnie i jednostki naukowe, które chciałyby zaprezentować swoje pomysły szerokiej publiczności lub znaleźć partnerów do współpracy, mają jeszcze ponad tydzień na zgłoszenie swego udziału w tym wydarzeniu – termin mija 22 kwietnia.

Doroczny Dzień Nauki i Przemysłu to rodzaj naukowego pikniku, który daje możliwość prezentacji innowacji w różnych dziedzinach – od świata gier komputerowych i wirtualnej rzeczywistości, po zaawansowane, specjalistyczne rozwiązania stosowane w przemyśle czy ochronie zdrowia.

„Piknik jest spotkaniem przedstawicieli nauki i biznesu. Dla wystawców udział w nim jest okazją do zaprezentowania swoich innowacyjnych rozwiązań, a odwiedzającym daje możliwość przyjrzenia się z bliska najciekawszym technologicznie firmom, uczelniom oraz jednostkom naukowym z regionu; to również szansa na nawiązanie kontaktów biznesowych” – tłumaczy Karolina Bieda z Technoparku Gliwice.

Uczestnicy poprzednich edycji pikniku mogli zobaczyć i przekonać się jak działają najnowsze rozwiązania z dziedziny wysokich technologii, m.in. skaner światła białego, teleskopy, nowatorska aparatura medyczna, wirtualne tablice interaktywne, modele bezzałogowych obiektów latających, modele samochodów czy bolidy elektryczne. Były też pokazy wirtualnej rzeczywistości, liczne prezentacje i konkursy z nagrodami.

Również w tym roku nie zabraknie nowości technologicznych, m.in. w dziedzinie gier na urządzenia mobilne – zarówno mobilnych wersji licencjonowanych, klasycznych gier planszowych, jak i nowatorskich, oryginalnych eksperymentów z gatunku casual. Będą też prezentacje dotyczące mechatroniki i szeroko pojmowanych technik inżynierskich oraz pokazy możliwości robotów, wspomagających fizjoterapeutów w diagnostyce rehabilitacyjnej i fizjoterapii.

Tradycyjnie jednym z podmiotów przedstawiających swoje dokonania będzie zabrzańska Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi, prezentująca m.in. postępy prac nad polskim sztucznym sercem. W ostatnim czasie Fundacji udało się ukończyć wiele innowacyjnych projektów, których rezultatami były np. przenośny system ultradźwiękowej detekcji mikroskrzeplin powstałych na skutek stosowania urządzeń wspomagania serca oraz pediatryczne pompy wspomagania serca ReligaHeart PED.

Udział w pikniku, zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających, jest bezpłatny. Szczegóły na temat imprezy można znaleźć na stronie internetowej www.dnip.pl oraz w portalach społecznościowych.

Istniejący od 12 lat Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice jest centrum wsparcia biznesu akademickiego, utworzonym przez samorząd Gliwic, Politechnikę Śląską oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Główną działalnością Parku jest tworzenie i promocja innowacyjnych oraz nowoczesnych firm technologicznych, a także transfer innowacyjnych technologii z Politechniki Śląskiej i jednostek badawczo-rozwojowych do sektora małych i średnich firm. Obecnie Technopark Gliwice skupia ok. 70 przedsiębiorstw.