Gospodarka i biznes, Nauka i technologie, Opinie i komentarze

Podlaskie / 10 mln zł dla firm z UE w ramach „Bonu na usługi badawcze”

Fot. e-gabi, pixabay.com

10 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego będą mogły zdobyć podlaskie małe i średnie firmy na nowe usługi badawcze, zakup licencji czy ochronę patentową. Urząd Marszałkowski w Białymstoku szuka instytucji, która będzie dysponentem tych pieniędzy.

Do 10 czerwca trwa nabór w konkursie „Bon na usługi badawcze”, w którym taki podmiot będzie wyłoniony.

„Ideą konkursu jest wybór instytucji otoczenia biznesu ułatwiającej funkcjonowanie przedsiębiorstw. Za jej pośrednictwem środki – w postaci bonu na badania – trafią do sektora mikro, małych i średnich firm na zakup usług badawczych lub nabycie gotowych już wyników prac badawczo-rozwojowych” – poinformował Paweł Gaiński, zastępca dyrektora departamentu wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Instytucje, które zgłoszą się do konkursu, muszą przedstawić całą strategię udzielania firmom grantów na usługi badawcze, m.in. kryteria wyboru tych firm, ale też przeprowadzić analizę, która pokaże, jakie jest zapotrzebowanie wśród przedsiębiorców na tego typu granty. Wybrany podmiot będzie udzielał tego wsparcia, wybierał firmy, które dostaną pomoc, będzie też odpowiadał za wszystkie rozliczenia tego projektu.

Gaiński dodał, że „bon” będzie wspierał projekty badawczo-rozwojowe o małej skali. „Ma być też mniej wymogów formalnych, a preferowane będą firmy, które do tej pory nie realizowały innowacyjnych projektów. Bon na badania ma pobudzić zapotrzebowanie na innowacje i zwiększyć konkurencyjność najmniejszych przedsiębiorstw z naszego województwa” – wyjaśnił Paweł Gaiński.

Firmy będą mogły wykorzystać „bon” czy też „voucher” np. na audyt technologiczny, zakup usług badawczych, licencji, wdrożenie procedury patentowej, zgłoszenie wzoru użytkowego lub przemysłowego.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Jak już wcześniej podkreślały samorządowe władze województwa podlaskiego, przedsiębiorczość jest jednym z priorytetów w tym programie. Na różne cele z tym związane (m.in. rozwój konkurencyjności małych i średnich firm w regionie, zarówno na rynku wewnętrznym, jak i zewnętrznym) łącznie jest łącznie przeznaczonych ok. 1 mld zł z tego programu. Będą też wspierane projekty łączące badania naukowe z biznesem.