Bezpieczeństwo produkcji, Materiały sypkie, Technika i przemysł, Wideo

Eksplozja w fabryce materiałów wybuchowych na Dolnym Śląsku. Są ofiary śmiertelne

Źródło: https://youtu.be/x1JF9Q5J8qA
Źródło: https://youtu.be/x1JF9Q5J8qA

W fabryce Tworzyw i Farb (ZTiF) w Mąkolnie koło Złotego Stoku, w województwie dolnośląskim doszło do ogromnej eksplozji. Służby znajdujące się na miejscu zdarzenia mówią o 17 poszkodowanych. Z gruzowiska ratownicy wydobyli ludzkie szczątki. Dwie osoby nie żyją.

Do tragicznego wybuchu doszło dnia 17 maja w godzinach porannych. Na miejscu pracowało ponad 20 zastępów straży pożarnej, w tym grupa ratownictwa chemicznego i grupa ratowniczo-poszukiwawcza.

Na skutek eksplozji zawalił się jeden z kilku budynków, w których znajdują się zakłady produkujące proch strzelniczy. Zostały z niego tylko gruzy. Uszkodzeniu uległa także część budynków znajdujących się w okolicy.

W ramach akcji ratunkowej zabezpieczono również budynek, w którym znajdowało się 200 kg prochu strzelniczego. Przyczynę tragicznego wybuchu zbada prokuratura.

Jeśli chodzi o produkcję prochu, najbardziej niebezpieczne jest rozdrabnianie materiału w młynach. Dlatego też znajdują się one poza głównym budynkiem. Równie groźny jest przesiew prochu przez sita.

Zakład w Mąkolnie powstał 1692 r. Od tego czasu zginęło w nim kilkadziesiąt osób.