Bezpieczeństwo produkcji, Pary i gazy, Substancje ciekłe, Technika i przemysł, Utrzymanie ruchu, Wypadki w przemyśle

Słyszałem siedem wybuchów, do których doszło w ciągu 10 minut. Opary metanolu prawdopodobną przyczyną wybuchu w kompleksie chemicznym

„Słyszałem siedem wybuchów, do których doszło w ciągu 10 minut” – tak świadek zdarzenia opisywał tragedię jaka rozegrała się w zakładzie produkującym chemikalia dla branży spożywczej oraz medycznej. W wyniku zdarzenia śmierć poniosło 19 osób, a 12 innych zostało rannych (ich stan jest stabilny).

Pierwsze komentarze strażaków wskazywały, że doszło do wybuchu oparów metanolu. Ostateczne przyczyny wybuchu ma wskazać dochodzenie prowadzone przez jednostki rządkowe. Inny ze świadków powiedział, że najpierw usłyszał potężny wybuch, po czym odczuł drgania.

Wybuch oraz późniejszy pożar spowodowały, że po trzech trzypiętrowych budynkach pozostał jedynie stalowy szkielet. W zabudowaniach sąsiadujących z kompleksem Yibin Hengda Technology, w którym doszło do zdarzenie, zostały rozbite okna.

Zakład posiadał trzy linie produkcyjne, które wytwarzały 300 ton kwasu benzoesowego oraz 2000 ton kwasu izoftalowego rocznie. Pierwsza z substancji stosowana jest w przemyśle spożywczym jako konserwant. Druga przeznaczona jest dla branży medycznej oraz do produkcji barwników.

Zawrotny rozwój ekonomiczny Chin, z jakim mamy do czynienia w ostatnich dekadach, ma wpływ na wzrost wypadków w branży przemysłowej. W 2015 roku, w wyniku wybuchu do jakiego doszło w magazynie chemikaliów zlokalizowanym w północnym Procie Tianjin śmierć poniosło 165 osób.

Z kolei w ubiegłym roku wybuch w zakładzie petrochemicznym we wschodniej prowincji Shandong śmierć poniosło osiem osób. Dziewięć innych zostało rannych.