Walidacja

Wielu rannych po wybuchu w oczyszczalni ścieków w Wielkiej Brytanii

Dziś po godzinie 12 w południe czasu polskiego doszło do poważnego wybuchu w oczyszczalni ścieków Wessex Water w mieście Avonmouth w Wielkiej Brytanii. Oczyszczalnia ścieków jest częścią bardzo dużego centrum recyklingu należącego do firmy Bristol Waste.

Lokalna straż pożarna oraz policja nie znają jeszcze dokładnej przyczyny eksplozji. W brytyjskich mediach pojawiają się sugestie, że wybuch mógł mieć pierwotnie miejsce w okolicach zbiorniku z tlenem, a następnie eksplozja przeniosła się do sporej wielkości zbiornika, określanego mianem zbiornika z chemikaliami, lecz prawdopodobnie był to jeden ze zbiorników, w którym odbywa się proces oczyszczania ścieków. Niestety służby poinformowały o pięciu osobach poszkodowanych, w tym cztery osoby poniosły śmierć. Według ustaleń policji poszkodowani w momencie eksplozji byli na górze zbiornika, który uległ zniszczeniu.

We are currently responding to an incident after being called to a large explosion in Avonmouth. Crews from @AFRSAvonmouth @AFRSSouthmead @AFRSYate @AFRSPatchway @AFRSKingswood & @AFRSTemple are in attendance. Thread.

— Avon Fire & Rescue Service (@AvonFireRescue) December 3, 2020

oczyszczalnia ścieków wielka brytania

Komentarz eksperta

W ostatnim czasie pisałem o zagrożeniu wybuchem pyłu z suszonego osadu ściekowego. Jednak nie wszystkie oczyszczalnie posiadają instalacje do suszenia osadu ściekowego. Jednak to nie jest jedyne zagrożenie w oczyszczalniach ścieków. Należy pamiętać, że podczas procesu oczyszczania ścieków wydziela się wiele gazów, które potencjalnie są niebezpieczne i wybuchowe. Nie bez przyczyny w wielu miejscach związanych z procesem oczyszczania ścieków wyznacza się strefy zagrożenia wybuchem, gdyż podczas oczyszczania ścieków wydziela się niebezpieczna mieszanina gazów z przewagą metanu i siarkowodoru. Jeśli rzeczywiście wybuch miał miejsce w okolicy zbiornika z tlenem (które czasem są wykorzystywane w procesie napowietrzania ścieków), to warto pamiętać, że sam tlen nie jest wybuchowy, jednak każde potencjalne rozszczelnienie zbiornika i wydostanie się tlenu, stwarza ryzyko zmieszania się tlenu z atmosferą wybuchową, co wpływa na zwiększenie jej właściwości palnych i wybuchowych.

Post Wielu rannych po wybuchu w oczyszczalni ścieków w Wielkiej Brytanii pojawił się poraz pierwszy w Stowarzyszenie HAZEX | ATEX.