Nauka i technologie, Nauka w Polsce, Technologie

Blokowanie mikrogleju może pomóc na chorobę Alzheimera

Fot. Flickr, Horia Varlan

Hamując powstawanie w mózgu komórek odpornościowych zwanych mikroglejem można powstrzymać postęp choroby Alzheimera – wynika z przeprowadzonych na myszach badań, o których informuje „Brain”.

Według jednaj z hipotez chorobę Alzheimera powoduje przebiegający w mózgu proces zapalny. Wcześniejsze badania pośmiertne mózgów osób, które chorowały na alzheimera wykazały obecność większej niż normalnie liczby komórek mikrogleju. Dlatego naukowcy z University of Southampton postanowili zablokować powstawanie tych komórek u myszy z odpowiednikiem ludzkiego zespołu alzheimera.

Myszom podano GW2580 – lek blokujący receptor CSF1R, od którego zależy powstawanie mikrogleju w mózgu. W rezultacie zwierzęta miały mniej problemów z pamięcią i zachowaniem. Lek zapobiegł także utracie połączeń pomiędzy komórkami mózgowymi, która zwykle występuje u chorych na alzheimera. Zdaniem ekspertów dalsze badania mogą doprowadzić od powstania nowych metod leczenia.

Jak dotąd większość leków stosowanych u chorych na demencję miała za zadanie eliminacje złogów amyloidowych. Jednak eksperyment naukowców z Southampton wskazuje, że pierwotną przyczyną zaburzeń może być proces zapalny, zaś blaszki amyloidowe to skutek tego procesu.