Międzynarodową konferencją i wystawą uczczą krakowscy archeolodzy w dniach 21-22 stycznia piątą rocznicę badań Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na agorze starożytnej stolicy Cypru – Pafos.
Oba wydarzenia noszą ten sam tytuł: „W sercu starożytnego miasta. Pięć lat badań krakowskich archeologów na agorze w Pafos na Cyprze (2011–2015)”.
Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. W okresie grecko-rzymskim pełniło funkcję stolicy wyspy. Powstało w jej zachodniej części pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Ze względu na swoją rangę stanowisko wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2011 roku badania prowadzi tam Zakład Archeologii Klasycznej IA UJ pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki w ramach Paphos Agora Project. Jednym z ważniejszych sukcesów misji jest odkrycie hellenistycznej agory, która skrywała się pod późniejszymi, rzymskimi założeniami centralnego placu Pafos.
Pięciolecie krakowskiego projektu stało się pretekstem do zorganizowania międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w dniach 21-22 stycznia w Instytucie Archeologii UJ (ul. Gołębia). Obrady rozpoczną się o godz. 9.00. Ich celem jest wymiana myśli badaczy zajmujących się archeologią, historią, historią sztuki, kultury i religii, którzy w swoich badaniach skupiają się na zagadnieniach dotyczących starożytnego miasta Pafos w okresie hellenistycznym i rzymskim. Swoje wystąpienie zaprezentuje również przedstawiciel cypryjskiego Departamentu Starożytności i zagraniczni badacze związani z krakowskim projektem. Oprócz relacji z samych wykopalisk przewidziano wystąpienia poświęcone badaniom nieinwazyjnym czy pracy konserwatorskiej. Przedstawione zostaną też wstępne wniosku wynikające z analizy odkrytych zabytków. W badaniach w Pafos na dużą skalę stosowane są nowoczesne metody badawcze i dokumentacyjne – skanowanie laserowe i georadarowe. O rezultatach osiągniętych z wykorzystaniem tych narzędzi będzie można dowiedzieć się również w czasie sympozjum.
Natomiast od 22 stycznia do 22 lutego w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie (ul. Papiernicza 2) będzie można obejrzeć wystawę fotografii Roberta Słabońskiego, która prezentuje życie codzienne i pracę polskich archeologów w Nea Pafos. Słaboński to urodzony w 1968 roku w Krakowie fotograf, z wykształcenia archeolog. Od 1998 roku towarzyszy archeologom w badaniach wykopaliskowych w różnych zakątkach świata – zarówno w Europie, jak i Ameryce Środkowej, Afryce i Azji. Jest autorem fotograficznych reportaży publikowanych m.in. w National Geographic, Time i Archaeology.