Nauka i technologie, Nauka w Polsce, Opinie i komentarze

BMI i wydolność nastolatków związana z późniejszym ryzykiem nadciśnienia

Fot. Flickr, Medisave UK

Wysoki wskaźnik masy ciała i mniejsza wydolność organizmu u starszych nastolatków zwiększa ryzyko nadciśnienia w średnim wieku – informuje pismo „JAMA Internal Medicine”.

Naukowcy z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda przeanalizowali dane na temat 1,5 mln 18-letnich Szwedów rekrutowanych do służby wojskowej. W wieku około 50 lat u 6 proc. mężczyzn zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze.

Po zestawieniu informacji badacze stwierdzili, że w przypadku 18-latków z wyższym BMI i niższą wydolnością ryzyko nadciśnienia w średnim wieku było 3,5-krotnie wyższe niż u rówieśników z BMI w normie i wyższą wydolnością (niezależnie od występowania nadciśnienia w rodzinie i czynników społeczno-ekonomicznych). Na ryzyko nadciśnienia nie miała natomiast wpływu siła mięśniowa.

Podwyższone ryzyko nadciśnienia zaobserwowano także u mężczyzn z BMI w normie jednak z niską wydolnością.

Jeśli kolejne obserwacje, tym razem uwzględniające również kobiety, potwierdzą tę zależność, będzie to sygnał, że działania zapobiegające rozwojowi nadciśnienia, takie jak zwiększanie wydolności aerobowej oraz kontrola masy ciała, należy rozpoczynać już w szkole średniej – podsumowują naukowcy.