W Olsztynie powołano oddział Polskiego Towarzystwa Genetycznego. To 11. oddział towarzystwa w kraju – podał jego przewodniczący, prof. Stanisław Kamiński, kierownik Katedry Genetyki Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Pomysł założenia olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Genetycznego powstał już 10 lat temu. Do tej pory w skład Polskiego Towarzystwa Genetycznego wchodziło 10 oddziałów: białostocki, gdański, krakowski, lubelski, łódzki, poznański, szczeciński, śląski, warszawski i wrocławski.
„Przez ostatnie 10 lat nie było nadmiernego entuzjazmu wśród osób potencjalnie zainteresowanych powołaniem oddziału, w tym czasie odbyły się dwa Kongresy Genetyki, które są organizowane co 3 lata i może to w końcu sprawiło, że doszło do spotkania założycielskiego oddziału w Olsztynie” – podkreślił prof. Kamiński.
„Aby oddział mógł się zawiązać potrzebnych było minimum 15 członków. W pierwszym, założycielskim spotkaniu uczestniczyły 23 osoby z dwóch wydziałów: Bioinżynierii Zwierząt oraz Biologii i Biotechnologii. Jestem przekonany, że zainteresowanych przybędzie, a nasze szeregi zasilą także pracownicy Wydziału Nauk o Środowisku, a także członkowie Polskiej Akademii Nauk” – wyjaśnił prof. Stanisław Kamiński.
Przewodniczącym olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Genetycznego został prof. Stanisław Kamiński, a wiceprzewodniczącą prof. Bożena Szafrańska z Katedry Fizjologii Zwierząt na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Stanowisko sekretarza objął dr inż. Grzegorz Panasiewicz z Katedry Fizjologii Zwierząt, a skarbnika – dr Paweł Brym z Katedry Genetyki Zwierząt Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Podczas spotkania powołano również komisję rewizyjną, w skład której weszli: prof. Ewa Kaczmarczyk z Katedry Genetyki Zwierząt, prof. Alicja Boroń, kierownik Katedry Zoologii na Wydziale Biologii i Biotechnologii oraz dr Anna Cieślińska z Katedry Biochemii na Wydziale Biologii i Biotechnologii.
Członkowie oddziału Polskiego Towarzystwa Genetycznego będą spotykać się 5 razy w roku. Chcą zapraszać naukowców, którzy przy okazji wizyty w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zechcą podzielić się doświadczeniem czy ciekawymi badaniami. „Planujemy również wziąć udział w ogólnopolskim konkursie na najlepszą publikację naukową. Przygotowujemy się też do udziału w 5. Polskim Kongresie Genetycznym, który odbędzie już tej jesieni w Łodzi”- podkreślił prof. Stanisław Kamiński.
„Olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Genetycznego to doskonałe miejsce dla uczonych, którzy w sposób mniej oficjalny będą mogli porozmawiać na tematy zawodowe, wymienić się doświadczeniem czy nawiązać współpracę. Zachęcamy do członkostwa młodych pracowników i doktorantów, którzy poważnie myślą o genetyce” – dodał.