Nauka i technologie, Nauka w Polsce, Opinie i komentarze

Gowin: Chcemy oprzeć politykę gospodarczą na innowacjach

Fot. Flickr, Vodafone Medien

Za kilka tygodni rząd ogłosi plan nowego otwarcia gospodarczego, zakładający oparcie polityki gospodarczej w jak największym stopniu na innowacjach i nauce – zapowiedział w czwartek w Brukseli wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

„Chcemy politykę gospodarczą oprzeć w jak największym stopniu na innowacjach, nowoczesnych technologiach i na polskiej nauce” – powiedział dziennikarzom Gowin, który spotkał się w Brukseli z komisarzem UE ds. badań, nauki i innowacji Carlosem Moedasem.

Jak powiedział Gowin, jego spotkania w KE oraz w europarlamencie mają na celu przedstawienie planów polskiego rządu w sferze innowacji i badań. Dodał, że plany i inicjatywy w tej dziedzinie – jak np. powołanie Rady ds. Innowacyjności, przygotowanie „białej księgi” barier dla innowacyjności, planowane przez rząd jeszcze w lutym ulgi podatkowe dla innowacyjnych przedsiębiorców – spotkały się z dużym zainteresowaniem.

„Mam nadzieję, że ta wizyta rozpocznie nową fazę we współpracy polskich uczonych z instytucjami europejskimi” – powiedział Gowin. Przyznał, że do tej pory, mimo dużego wysiłku poprzednich rządów i ogromnego zaangażowania środowiska naukowego, obecność polskich uczonych w programie Horyzont 2020 czy liczba otrzymanych przez nich grantów w ramach European Research Council „nie oddają potencjału polskiej nauki, a zwłaszcza potrzeb polskiej gospodarki”.

Zdaniem Gowina przyczyny tej sytuacji „są i po stronie polskiej i po stronie europejskiej”. Wskazał, że już przez poprzednią minister nauki i szkolnictwa wyższego Lenę Kolarską-Bobińską zostały podjęte działania, by rozwiązać problem niskich wynagrodzeń dla polskich uczonych, uczestniczących w projektach w ramach Horyzontu 2020 i te inicjatywy mają być kontynuowane.

Wicepremier uważa także, że istnieje problem nierównowagi geograficznej w gremiach oceniających projekty ubiegające się o granty; w tych gremiach nowe kraje UE są „wyraźnie pomijane” – ocenił Gowin. Jak dodał, ważne jest także to, by wbrew zapowiedziom, projekty duże nie były traktowane w sposób uprzywilejowany. „Promowanie przez KE dużych projektów bardzo ogranicza szanse naukowców z Polski i innych nowych państw członkowskich do udziału, a zwłaszcza kierowania, tymi projektami” – ocenił.

Według Gowina w Polsce są też bariery utrudniające współprace świata biznesu z naukowcami w dziedzinie rozwijania i wykorzystania innowacji. „Niewykorzystaną rezerwą są duże spółki Skarbu Państwa. Do tej pory, poza KGHM, żadna z tych spółek nie inwestowała w obszar badań i rozwoju. Teraz ta sytuacja na pewno się zmieni. Wiemy, że taki jest plan nowego ministra skarbu” – powiedział Gowin.

Poinformował, że żaden z jego rozmówców nie odnosił się do sprawy rozpoczętej przez KE procedury praworządności wobec Polski w związku z wątpliwościami co do reformy Trybunału Konstytucyjnego.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)