Osoby zmagające się z lękiem i zahamowaniem wykazują większą aktywność prawej półkuli mózgu, co sprawia, że w trakcie chodu skręcają nieco w lewo – zawiadamia magazyn „Cognition”.
Naukowcy z Uniwersytetu Kent (W. Brytania) po raz pierwszy zademonstrowali, że aktywność poszczególnych półkul mózgowych może wpływać na trajektorię chodu.
Badacze poprosili 80 praworęcznych osób, by po omacku przespacerowały się w linii prostej w kierunku wcześniej widzianego celu.
Okazało się, że badani, którzy doświadczali lęku i wydawali się zahamowani (stosowali mechanizm obronny polegający na wstrzymywaniu myśli i odczuć wywołujących napięcie), w czasie chodu skręcali trochę w lewo. Świadczyło to o dużym pobudzeniu w rejonie prawej półkuli mózgu.
Rezultaty badania sugerują, że poszczególne półkule mózgu odpowiadają za odmienne systemy motywacji. Prawa hemisfera kontroluje reakcje związane z unikaniem. Lewa hemisfera jest prawdopodobnie zaangażowana w reakcje zbliżania.
Wyniki badania mogą pomóc w leczeniu zespołu nieuwagi stronnej – zaburzenia polegającego na całkowitym bądź częściowym ignorowaniu połowy pola widzenia ze względu na uszkodzenie przeciwległej półkuli mózgu.