Nauka i technologie, Nauka w Polsce

Ponad 400 wydarzeń na Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki

Fot. Activedia, pixabay.com

Ponad 400 imprez – wykładów, pokazów, warsztatów, koncertów, wystaw, przedstawień i gier – znalazło się w programie tegorocznego XIV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się w dniach 17-25 maja w Białymstoku.

W tę edycję festiwalu zaangażowało się 10 uczelni z Białegostoku, w tym największe, czyli Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

„Celem imprezy jest pokazanie tego, co na co dzień ukryte jest głęboko w naszych laboratoriach, naszych bibliotekach, w naszych pracowniach naukowych, w formie popularnej, formie takiej, która będzie bliska wszystkim: i dzieciom, i młodzieży, i ludziom dorosłym” – powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal przewodnicząca komitetu organizacyjnego prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewiecz z Uniwersytetu w Białymstoku.

Tegorocznym hasłem imprezy jest „mc2=Energia!”. Godlewska-Żyłkiewicz wyjaśniła, że w tym roku, dokładnie sto lat temu po tym, jak „Albert Einstein sformułował niezwykłą ideę fal grawitacyjnych, naukowcom udało się potwierdzić ich istnienie”. Dodała, że miał w tym swój udział także naukowiec z Uniwersytetu w Białymstoku.

W sumie w ciągu dziesięciu festiwalowych dni odbędzie się 420 wydarzeń – poinformowała Godlewska-Żyłkiewicz. To imprezy organizowane zarówno przez pracowników naukowych uczelni, ale też studentów i koła naukowe. Wszystko po to – jak mówią organizatorzy – aby inspirować nauką.

Na Uniwersytecie w Białymstoku, który koordynuje tegoroczną edycję festiwalu, będzie można podczas dnia otwarcia (17 maja) wziąć udział w kilkunastu różnorodnych imprezach. Będzie to np. gra – kryminalne zagadki kampusu, w której uczestnicy będą musieli zidentyfikować odciski palców i w ten sposób znaleźć sprawcę. Inni będą mogli się przekonać, że matematyka nie jest „straszna” podczas podchodów matematycznych.

Wśród innych działań tej uczelni znalazły też warsztaty fotograficzne, podczas których będzie można wykonać portret w XIX-wiecznej technice kolodionu. Wydział Fizyki zaprasza na nocne obserwowanie Księżyca, Jowisza oraz Marsa. Natomiast zainteresowani założeniem start-upa, będą mogli poznać wszystkie szczegóły podczas jednych z warsztatów.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przygotował liczne pokazy specjalistycznego sprzętu medycznego oraz doświadczenia, które – jak co roku – będzie można zobaczyć w namiocie rozstawionym na dziedzińcu Pałacu Branickich oraz na poszczególnych wydziałach. Będzie można m.in. dowiedzieć się jak udzielać pierwszej pomocy, sporządzić według receptury własny lek czy spróbować swoich sił w szyciu chirurgicznym.

Największa w regionie uczelnia techniczna – Politechnika Białostocka – zaprasza m.in. na warsztaty wywoływania piorunów czy programowania robotów. Zainteresowani będą mogli też dowiedzieć się jak zrozumieć matematykę za pomocą klocków Lego.

Białostocki wydział sztuki lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza przygotował pokazy swoich przedstawień a także warsztaty aktorskie. Natomiast w programie białostockiego wydziału instrumentalno-pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina znalazły się liczne koncerty.

Swoje atrakcje przygotowały też zamiejscowe wydziały Politechniki Białostockiej – w Hajnówce oraz Uniwersytetu w Białymstoku – w Wilnie.

Najciekawsze działania poszczególnych uczelni zostaną zaprezentowane podczas Dnia Akademickiego, który odbędzie się w niedzielę, 22 maja, na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Będzie to ponad 60 różnego rodzaju działań.