Nanocząsteczki uzyskane z korzenia imbiru zmniejszają stan zapalny przewodu pokarmowego i przyczyniają się do regeneracji warstwy wyścielającej jelita – zawiadamiają naukowcy z Atlanta Veterans Affairs Medical Center i Georgia State University (USA).
Amerykańscy badacze wykazali, że nanocząsteczki imbiru mogą łagodzić objawy choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, a także zapobiegać rakowi okrężnicy. Malutkie granulki dobrze wchłaniają się w układzie pokarmowym, zmniejszają stan zapalny i pobudzają komórki do odbudowy wyściółki jelit, a przy tym nie wywołują skutków ubocznych.
Pracownicy laboratorium do uzyskania nanocząsteczek o średnicy 230 nm wykorzystali najnowocześniejsze technologie. Zaczęli od metod najprostszych – nabyli korzenie imbiru i zmiksowali je do postaci soku. Kolejne etapy były jednak znaczniejsze trudniejsze. Sok został z dużą szybkością odwirowany, a następnie rozbity za pomocą ultradźwięków.
Powstałe w ten sposób nanocząsteczki podano myszom. Zaobserwowano, że molekuły skutecznie docierały do jelita grubego i z łatwością przenikały do struktur komórkowych tworzących wyściółkę dróg pokarmowych.
Drobinki wpływały na ograniczenie produkcji białek prozapalnych i zwiększenie wytwarzania protein przeciwzapalnych. W dodatku nanocząsteczki imbiru pobudzały jelita do regeneracji, wspomagając przetrwanie i namnażanie się komórek tworzących wyściółkę układu trawiennego.
Według naukowców właściwości lecznicze imbiru są zasługą znajdujących się w nim substancji – głównie lipidów, np. kwasu fosfatydowego stanowiącego budulec błony komórkowej, jak również związków, takich jak 6-gingerol i 6-shogaol, działających przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.
Imbir w naturalnej postaci od dawna był stosowany w medycynie ludowej jako środek niwelujący nudności i problemy trawienne. Sam korzeń nie jest jednak tak efektywny, jak uzyskane z niego nanocząsteczki, które precyzyjnie trafiają w miejsca dotknięte chorobą i stanowią przyszłość współczesnych metod leczenia.
Wyniki niniejszego badania zostaną opublikowane we wrześniowym numerze czasopisma „Biomaterials” (DOI: 10.1016/j.biomaterials.2016.06.018).