Ciekawostki, Nauka i technologie, Nauka w Polsce, Technologie

W Krakowie trwa montaż inteligentnego oświetlenia

Fot. pixabay.com

W Krakowie trwa montaż specjalnego, inteligentnego oświetlenia, którego intensywność będzie dostosowywana do warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego i natężenia ruchu – poinformował krakowski magistrat.

Do końca sierpnia już ponad tysiąc lamp zastąpiło stare. Łącznie w mieście do końca listopada zamontowanych zostanie 3768 nowoczesnych punktów świetlnych, zlokalizowanych w rejonie Alej Trzech Wieszczów i Starego Miasta, Salwatora, Łobzowa, Bronowic, na terenie Krowodrzy i Śródmieścia.

Montaż nowoczesnego oświetlenia to innowacyjny projekt badawczy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Pilotażowy projekt obejmuje nie tylko montaż lamp, ale także przygotowanie projektu oświetlenia LED, stworzenie systemu sterowania światłem i sprzężenia go z systemem sterowania ruchem.

Jego efekty mogą przełożyć się w przyszłości na ogólne zasady funkcjonowania oświetlenia w całym Krakowie.

Podsumowaniem projektu będą trzy konferencje, które Akademia Górniczo-Hutnicza zorganizuje pod koniec września, października i listopada.

W środowisku przemysłowym następuje ewolucja w kierunku coraz częstszego stosowania inteligentnego oświetlenia. Systemy sterowania oświetleniem nie ograniczają się już tylko do zwykłego oświetlenia, ale są też wykorzystywane do zarządzania lampami przeciwwybuchowymi, kluczowymi w niebezpiecznych i wymagających warunkach.