Ciekawostki, Nauka i technologie, Nauka w Polsce

Najstarsze ślady życia na Ziemi

Fot. pixabay.com

Najstarsze skamieniałości, sprzed 3,7 mld lat, odkryto na Grenlandii – donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika „Nature”.

Na Grenlandii odkryto najstarsze skamieniałości na świecie, dokumentujące początki życia na Ziemi aż sprzed 3,7 mld lat. Odkrycia dokonał zespół kierowany przez naukowców z University of Wollongong w Australii.

Przez większość czasu, w jakim przebiegał rozwój życia na Ziemi, organizmy miały postać jednokomórkową. Odkryte właśnie skamieniałości to tzw. stromatolity, czyli skalne, mineralne struktury, będące pozostałością życia sinic (rodzaj bakterii). Zdaniem naukowców, pozwalają one na poznanie najstarszego etapu życia na Ziemi, jak również ewentualnego życia na Marsie.

Jak wyjaśnia kierownik badań, prof. Allen Nutman, odkrycie dowodzi, że już 3,7 mld lat temu istniała cała różnorodność mikroorganizmów.

Odkryte na Grenlandii stromatolity są starsze od najstarszych znanych dotąd podobnych struktur o 220 mln lat. Oznacza to, że życie na Ziemi zaczęło się tworzyć we wczesnej fazie kształtowania się naszej planety, w ciągu pierwszych kilkuset mln lat.