Bezpieczeństwo produkcji, Materiały sypkie, Technika i przemysł, Utrzymanie ruchu, Wypadki w przemyśle

Wybuch pyłu cukru w Nordzucker Polska S.A.

Fot. pixabay.com

Dnia 7 lutego po godzinie 8:00 na terenie cukrowni Nordzucker Polska S.A. w Opalenicy doszło do wybuchu pyłu cukru i pożaru. Na miejscu pracowało kilka jednostek okolicznej straży pożarnej.

Jak się okazało, do wybuchu pyłu cukru doszło w filtrze powietrza znajdującym się w budynku technicznym. Ogień zniszczył urządzenie, a wybuch pyłu uszkodził okna i drzwi oraz część drogi transportu cukru.

Na szczęście wybuch okazał się stosunkowo niewielki. W wyniku zdarzenia nikt nie został ranny. Działania gaśnicze zostały zakończone około godziny 10:30. Na chwilę obecną nie wiadomo jakiego rzędu straty poniesie cukrownia. Przyczyny wybuchu i pożaru ustalą powołani biegli.

Przeczytaj artykuł nt. bezpieczeństwa wybuchowego w zakładach przemysłowych na przykładzie cukrowni

Zobacz jak wybuchowy jest pył cukru

Wybuch pyłu cukru w aparacie zabezpieczonym poprzez panel dekompresyjny. Brak układu odsprzęgania sprawia, że ciśnienie i kula ognia uchodzi z urządzenia nie tylko poprzez wspomniany panel ale także poprzez kanał, który w praktyce przemysłowej byłby połączony z innym urządzeniem. Jest to błędne rozwiązanie, które może doprowadzić do rozprzestrzenienia się wybuchu na sąsiednie aparaty.

Analogiczny wybuch pyłu cukru w aparacie, który tym razem został zabezpieczonym poprzez panel dekompresyjny oraz układ odsprzęgania (niebieska klapa zwrotna na kanale). Jak można zauważyć wybuch został upuszczony wyłącznie poprzez panel dekompresyjny. Rozwiązanie to jest poprawne jednak należy pamiętać, że w obrębie panela należy wyznaczyć strefę niebezpieczną, w której nie powinni znajdować się ludzie, pojazdy oraz elementy instalacji.