Bezpieczeństwo produkcji, Technika i przemysł, Wypadki w przemyśle

Pożar czeskiej elektrowni węglowej przy granicy z Polską

Fot. pixabay.com

W piątek 28 lipca w godzinach wieczornych doszło do wybuchu pożaru w elektrowni węglowej znajdującej się w miejscowości Detmarovice, zlokalizowanej około 2 kilometry od czeskiej granicy z Polską. Z ogniem przez całą noc z piątku na sobotę walczyło kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej. Nad ranem trwało dogaszanie pożaru. Gęstą chmurę dymu było widać z Jastrzębia-Zdroju.

W piątek popołudniu Czeska spółka energetyczna CEZ poinformowała, że na skutek pożaru elektrownia będzie musiała zostać wyłączona na czas niezbędnego remontu. Przyczyna zdarzenia nie jest jeszcze zbadana, natomiast nieoficjalnie mówi się o tym, iż źródło pożaru miało miejsce w instalacji aparatu absorpcyjnego do odsiarczania spalin. W sieci krążą nagrania wideo pożaru.

Pięć osób, które zatruły się dymem zostało przetransportowanych do szpitali. Nie było ofiar śmiertelnych.

Służby przebadały powietrze pod kątem obecności niebezpiecznych substancji i nie stwierdzono, by znajdowały się w nim ilości mogące zagrażać okolicznym mieszkańcom.

Straty wstępnie szacuje się na około 16 mln złotych. Elektrownia, w której doszło do pożaru jest największą elektrownią węglową w Czechach. Została wybudowana w 1975 roku i generuje 800 MW energii.