Nauka i technologie, Nauka w Polsce, Opinie i komentarze

Młode firmy technologiczne z szansą na wsparcie biznesowe i bootcamp na prestiżowej uczelni w USA. Nabór wniosków do końca lutego

Thumbnail for 40054

Do końca lutego można składać aplikacje do programu MIT Enterprise Forum Poland, skierowanego do młodych firm technologicznych. Dzięki niemu dwadzieścia pięć zespołów otrzyma wsparcie biznesowe i mentorskie. Pięć najlepszych otrzyma szansę udziału w bootcampie w Bostonie, który będzie połączony z wizytami w kampusie i laboratoriach jednej z najbardziej prestiżowych uczelni technologicznych na świecie – Massachusetts Institute of Technology.

MIT Enterprise Forum Poland jest akceleratorem działającym zgodnie z metodyką przedsiębiorczości zdyscyplinowanej autorstwa Billa Auleta, profesora MIT. W dwudziestu czterech krokach prowadzi do efektywnego wykorzystania potencjału drzemiącego w start-upie. Program od początku swojego działania w Polsce uzyskał patronat Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mogą się do niego zgłaszać młode firmy technologiczne.

– Są one na wczesnym etapie rozwoju. Potrzebują więc różnego rodzaju wsparcia biznesowego i mentorskiego w kontaktach międzynarodowych. Właśnie to dostarczamy w trakcie trzymiesięcznego programu warsztatowego, programu mentoringowego oraz networkowania ich ze środowiskiem biznesowym –mówi Magdalena Jabłońska z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Technologicznej,

Do programu zakwalifikuje się dwadzieścia pięć najlepszych zespołów. Finałem programu i jednocześnie główną nagrodą jest wyjazd do USA i bootcamp w Bostonie. Pięć najlepszych start-upów otrzyma szansę na prezentację swoich pomysłów przed inwestorami w USA w trakcie DemoDay. Jest to również okazja, by poznać ekosystem powstały wokół MIT – laboratoria, akceleratory, zwiedzić sam kampus MIT oraz spotkać się z przedsiębiorcami, start-upami, naukowcami, którzy realizują tam swoje marzenia o biznesie opartym na technologiach. MIT Enterprise Forum Poland kieruje swoją ofertę do młodych przedsiębiorców o konkretnym profilu.

– Zapraszamy młode firmy technologiczne. Mają to być zespoły minimum dwóch osób, które stworzyły unikalne know-how, unikalne IP bądź model biznesowy. Powinny być zainteresowane wsparciem firm, które z kolei wspierają nasz program akceleracji w ścieżkach branżowych, bądź wsparciem różnorodnym, które oferujemy w ramach ścieżki ogólnej. Aplikować można online za pośrednictwem platformy aplikacyjnej MIT do 28 lutego – wyjaśnia Magdalena Jabłońska.

W dotychczasowych trzech edycjach akcelerację przeszło już prawie siedemdziesiąt młodych firm reprezentujących różne branże. W ostatnich dwóch edycjach były to głównie te, które są reprezentowane przez ścieżki branżowe.

– Zdrowie, energetyka, surowce czy fintech. Znalazły się wśród nich m.in. bardzo ciekawe rozwiązania związane z internetem rzeczy, a dla fintechu, czyli firm finansowych działających wyłącznie w sieci – systemy blockchain. Jeśli chodzi o zdrowie, to uczestnicy stawiali zarówno na rozwiązania dla medycyny, jak i dla samego pacjenta – przypomina przedstawicielka Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Technologicznej.

MIT Enterprise Forum jest nienastawioną na zysk międzynarodową organizacją wspierającą start-upy, powiązaną z czołową uczelnią techniczną – Massachusetts Institute of Technology. Organizacja istnieje od 1978 roku i działa w ponad trzydziestu krajach świata. Jej polski oddział powstał w 2015 roku. Jak dotychczas w naszym kraju zostały przeprowadzone trzy edycje programu wsparcia młodych form technologicznych. Obecnie trwa nabór do 4. edycji.

Na ten rok zapowiadana jest jeszcze jedna edycja, co oznacza, że kolejne start-upy otrzymają wsparcie pozwalające na zdobycie wiedzy ułatwiającej im sukces rynkowy.