Ciekawostki, Nauka i technologie, Nauka w Polsce, Technologie

Standard PCI Express w ciągu kilku lat również w kartach pamięci. Zapewni nawet dziewięciokrotnie większą prędkość zapisu

Standard PCI Express pozwala na przesyłanie danych z dużą prędkością. Obecnie ma on zastosowanie przede wszystkim w dyskach SSD. W ciągu kilku lat będzie także dostępny również na kartach SD i microSD. Nowy standard może zapewnić prędkość zapisu nawet 9-krotnie większą, od obecnych rozwiązań. Coraz większa szybkość przesyłu danych oraz stale rosnąca pojemność, pozwolą na bezproblemowe stosowanie funkcji, takich jak super slow motion w smartfonach.

– Wdrożyliśmy technologię PCI Express w kartach pamięci. Dzięki nowemu interfejsowi, nasza karta SD osiąga prędkość prawie 900 MB/s. Na razie to prototyp i koncepcja, wprowadzenie na rynek tej karty to perspektywa kilku lat, ale chcemy pokazać, w którym kierunku idą prace w tej dziedzinie – mówi JongHyun Lee z Western Digital Group.

Magistrala PCI Express pojawiła się w 2004 roku. Od tego czasu powstało już 5 jej generacji. Standard PCI-E zastąpił w komputerach wolniejsze magistrale typu PCI oraz AGP. Najważniejszą jego zaletą jest wysoka przepustowość, sięgająca potencjalnie nawet 4000 MB/s. Złącza PCI-E stosowane są do montowania na płycie głównej komputera kart rozszerzeń, takich jak karty graficzne, dźwiękowe czy sieciowe oraz dysków SSD. Zastosowanie magistrali PCI Express pozwala na optymalne wykorzystanie możliwości zapisu i odczytu danych.

– Dzięki nowemu interfejsowi PCI-E, nasza karta SD osiąga prędkość prawie 900 MB/s. Już niedługo karty pamięci mogą osiągać prędkości i pojemności obecnych dysków SSD. Z perspektywy specyfikacji widzimy, że producenci chcą wykorzystywać technologię PCI-E m.in. w smartfonach. Chcemy być na to przygotowani, chcemy pokazać, że PCI-E potrafi osiągnąć prędkość, której ludzie potrzebują – przekonuje ekspert.

Obecnie karty microSD cechują się maksymalną pojemnością 400 GB (kartę o takiej pojemności zaprezentowano na Mobile World Congress 2018, na rynek trafi za kilka miesięcy) oraz prędkością zapisu i odczytu na poziomie 100 MB/s. Dostosowanie ich do standardu PCI-E oznaczałoby więc dziewięciokrotne zwiększenie prędkości zapisu. Zanim nowy standard pojawi się na rynku kart pamięci, ich rozwój dotyczyć będzie przede wszystkich ich pojemności. Już niebawem na rynek ma trafić karta pamięci o pojemności 1 terabajta.

– Widzimy wzrosty w zakresie pojemności kart pamięci. Dziś karta microSD mieści już 400 gigabajtów, a w ofercie mamy także kartę SD o pojemności 512 gigabajtów. Zapowiedzieliśmy także stworzenie terabajtowej karty SD – przypomina JongHyun Lee.

Opracowywanie coraz bardziej pojemnych kart pamięci jest wymuszana zwłaszcza przez postępujący rozwój możliwości cyfrowego zapisu obrazu. Najnowsze flagowe smartfony oferują już zapis w technologii super slow motion czy 4K. Korzystanie z nich skutkuje jednak bardzo szybkim zapełnianiem wewnętrznej pamięci urządzeń.

Przyszłość kart pamięci to również implementacja niestandardowych rozwiązań wspomagających nagrywanie filmów. Na targach Maker Faire Tokyo 2016 został zaprezentowany wynalazek VirtualGimbal będący połączeniem adaptera microSD do SD i żyroskopu. Takie rozwiązanie sprawia, że na karcie zapisywany jest, oprócz nagrania, dodatkowy plik rejestrujący chwilowe przemieszczenia się adaptera, a więc i całego aparatu. Mając taki plik użytkownik może go poddać obróbce przez algorytm stabilizacji obrazu i tym samym udoskonalić nagranie.

Prognozy Persistence Market Research zakładają, że światowy rynek kart pamięci w 2022 roku będzie wyceniany na niemal 21 mld dol. 90-proc. udział stanowią w nim karty microSD.