Bezpieczeństwo produkcji, Pary i gazy, Substancje ciekłe, Technika i przemysł, Utrzymanie ruchu, Wypadki w przemyśle

Biegli ustalą przyczynę pożaru w zakładzie wytwarzania i konfekcjonowania rozpuszczalników w Żywcu

W poniedziałek 23 kwietnia późnym wieczorem doszło do ogromnego pożaru magazynu chemikaliów znajdującego się przy ul. Stolarskiej w Żywcu. Przez kilka godzin z żywiołem walczyło ok. 30 jednostek straży pożarnej. Konieczna była ewakuacja 20 pracowników pobliskiego zakładu mięsnego. Jak podają media, źródłem pożaru mogło być uderzenie pioruna, jednak ustaleniem konkretnej przyczyny zdarzenia zajmą się biegli.

Płomienie osiągały wysokość kilkudziesięciu metrów, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Pożar objął powierzchnię kilkuset metrów. Działania strażaków utrudniały opary chemikaliów, które podsycały ogień. W trakcie gaszenia pożaru ranny został jeden ze strażaków, który trafił do szpitala.

Pożar opanowano po północy. Strażakom udało się uratować ok. 1/3 magazynu. Straty są szacowane na 400 tys. zł. W wyniku pożaru rozlewni w pobliskim warsztacie samochodowym spłonęło aż kilkanaście aut. Temperatura w okolicy dochodziła bowiem do 1000 stopni. Chemikalia, które w wyniku gaszenia pożaru wpłynęły do kanalizacji deszczowej, zostały zatrzymane przez straż pożarną za pomocą zastawek u wylotów kanałów do rzeki Soły.