Bezpieczeństwo produkcji, Materiały sypkie, Opinie i komentarze, Rozwiązania dla przemysłu, Technika i przemysł, Utrzymanie ruchu, Wideo

FILM – potężny wybuch w elewatorze zbożowym. 70-metrowa, betonowa wieża grozi zawaleniem.

wybuch-w-elewatorze

29 maja w elewatorze zbożowym firmy Andersen Farms doszło do potężnego wybuchu pyłu zbożowego. Mierząca 70 metrów wieża, w całości wykonana z betonu, została kompletnie zniszczona. Siła wybuchu wyrwała w ścianach budynku dwie potężne wyrwy oraz znacząco osłabiła jego konstrukcję.

Thumbnail for 45581

Konsekwencje wybuchu

W wyniku wybuchu obrażenia odniosło dwóch z trzech pracujących w danej chwili pracowników elewatora. Jeden z nich po interwencji medyków został zwolniony do domu. Drugi z rannych doznał poważnych poparzeń, które jednak nie stanowią zagrożenia dla jego życia.

Szef miejscowej policji – Ed Mahon, poinformował, że stan wierzy nie jest obecnie znany, ma jednak nadzieję, że uda się ją zburzyć w kontrolowany sposób, zanim dojdzie do samoistnego zawalenia.

Wzdłuż sąsiadującej z elewatorem drogi ustawiono duże kontenery cargo mające chronić okoliczne domy przed odłamkami, które mogłyby powstać w przypadku zawalenia się konstrukcji.

W środę 30 maja w dolnej części wieży nadal pojawiał się ogień. W tym czasie, na terenie elewatora prace równolegle prowadzili strażacy oraz inżynierowie, których zadaniem było ocenienie stanu

Komentarz eksperta

Ze względu na rozległość zniszczeń, rozciągających się na kilka pięter budynku, z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że do wybuchu doszło w niezabezpieczonym podnośniku kubełkowym.

Standardowo tak wysokie podnośniki kubełkowe zabudowane w halach lub budynkach zabezpiecza się poprzez system tłumienia i odsprzęgania wybuchu – mówi Bartosz Wolff, prezes GRUPY WOLFF oraz wieloletni praktyk w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego. W tym celu butle HRD rozmieszcza się na stopie i głowicy podnośnika oraz w odpowiednio wyliczonych odstępach na jego nogach. Równie ważne jest zastosowanie na kanałach łączących podnośnik kubełkowy z pozostałymi instalacjami tzw. odsprzęgania wybuchu.

Opisany wyżej układ zabezpieczający zastosowaliśmy m.in. na analogicznej instalacji zlokalizowanej w jednym z polskich browarów. Tam również doszło do wybuch, ale jego skutki były praktycznie niezauważalne – zdarzenie, jak i system zabezpieczający opisaliśmy szczegółowo tutaj: https://goo.gl/BuijBA

W Andersen Farms brak układu tłumienia spowodował rozprzestrzenienie się wybuchu poprzez nogi podnośnika na kilka pięter budynku, a następnie prawdopodobnie doprowadził do wybuchu wtórnego, który w głównej mierze odpowiada za zniszczenie konstrukcji budynku. Z kolei brak odsprzęgania spowodował przeniesienie się wybuchu do dwóch stalowych zbiorników znajdujących się obok wieży oraz w stronę silosów. Możemy mówić o sporym szczęściu, że do kolejnego wybuchu wtórnego nie doszło w samych silosach.

Warto zwrócić uwagę, że na zdjęciach nie widać, typowego dla tego typy instalacji połączenia, którym zborze transportowane jest z wieży do baterii silosów. Element ten, w wyniku wybuchu, uległ zawaleniu.

Skala zniszczeń