Bezpieczeństwo produkcji, Materiały sypkie, Opinie i komentarze, Technika i przemysł, Utrzymanie ruchu, Wypadki w przemyśle

Które pyły stanowią najczęstszą przyczynę wybuchu – STATYSTYKI

Poniżej prezentujemy statystyki dotyczące pyłów, które były przyczyną ponad 2000 wybuchów w przemyśle. Do analizy wykorzystano dane z całego świata, jednak jako państwa referencyjne wybrano Chiny oraz Stany Zjednoczone. Dzięki takiemu ujęciu zagadnienia doskonale ukazano, jak charakterystyka przemysłu w danym regionie ma wpływ na to jakie pyły najczęściej są przyczynami wybuchów.

Przykładowo największy odsetek wybuchów w chińskim przemyśle jest związany z obecnością w procesie produkcyjnym pyłu węglowego, z kolei w USA z obecnością pyłów pochodzenia spożywczego.

Komentarz eksperta

Poniższe dane pokazują jak ważna jest wiedza i doświadczenie osób realizujących działania w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego w przemyśle. Ślepe posługiwanie się statystykami może prowadzić do błędów i przeszacowania lub niedowartościowania ryzyka. Przykładowo wg. globalnych statystyk, wyładowania elektrostatyczne stanowią około 8-10% źródeł zapłonu atmosfer wybuchowych. Istnieją jednak branże, jak produkcja farb i lakierów, czy branża generalnie chemiczna, gdzie ten udział może mieć kilkukrotnie wyższy udział – mówi Bartosz Wolff, prezes zarządu GRUPY WOLFF oraz ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa wybuchowego.

Palne i wybuchowe pyły jako przyczyna wybuchów – dane GLOBALNE

Palne i wybuchowe pyły jako przyczyna wybuchów –dane dla USA

Palne i wybuchowe pyły jako przyczyna wybuchów – dane dla CHIN

Źródło: Dust explosions: A threat to the process industries (Zhi Yuana, Nima Khakzad, Faisal Khana, Paul Amyotte