Bezpieczeństwo produkcji, Technika i przemysł, Utrzymanie ruchu, Wypadki w przemyśle

Pożar w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie. Dym widoczny był z około 30 kilometrów

Pożar w zakładach azotowych w Kędzierzynie
Pożar w zakładach azotowych w Kędzierzynie
W sobotę po godzinie 18:00 w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu doszło do pożaru. Jak podają przedstawiciele firmy z monitoringu wynika, że do zdarzenia doszło w wyniku iskry pochodzącej od przejeżdżającego pociągu. W pierwszej kolejności zapaliły się suche trawy. Następnie ogień dotarł do zakładowej, biologicznej oczyszczalni, gdzie doszło do zapłonu substancji ropopochodnych zgromadzonych w odstojnikach.
Na miejscu interweniowało kilkanaście zastępów straży pożarnej, a także samolot gaśniczy. Sprawna akcja pozwoliła opanować ogień około godziny 19:30. W tym czasie wypaliła się spora ilość substancji ropopochodnych w wyniku czego nad miastem unosiła się duża chmura dymu.
Jeszcze tego samego dnia w mediach społecznościowych pojawił się komunikat: Dziś ok. godziny 18:00 na terenie Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. wybuchł pożar, który objął zasięgiem suchą trawę w sąsiedztwie biologicznej oczyszczalni ścieków, a następnie związki organiczne w odstojnikach. Na miejsce niezwłocznie wezwano jednostki ratownicze. Od początku zdarzenia nie było zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego ani dla bezpieczeństwa instalacji produkcyjnych, które przez cały czas pracowały bez zakłóceń. Akcja służb ratowniczych została zakończona o godz. 19:30. Dziękujemy wszystkim służbom uczestniczącym w akcji za wzorowe działania.