Walidacja

Wybuch w Bejrucie – spawanie w pobliżu saletry amonowej prawdopodobną przyczyną

Wybuch w Bejrucie

We wtorek 04.08.20 w porcie w Bejrucie doszło do potężnej eksplozji saletry amonowej (SA), której głównym składnikiem jest azotan amonu (AA). W rezultacie zginęło ponad 100 osób, a kilka tysięcy zostało rannych (dane na dzień 05.08.20). Pierwsze doniesienia, w kontekście przyczyn wybuchu, mówią o pracach spawalniczych, mających na celu uszczelnić magazyn skonfiskowanej wcześniej saletry amonowej. Działanie podwyższonej temperatury doprowadziło prawdopodobnie do rozkładu azotanu amonu o charakterze wybuchowym.

Saletra amonowa jest niepalna

Nie wszyscy wiedzą, że saletra amonowa nie jest palna. Niemniej w kontakcie z podwyższoną temperaturą, a nawet w rezultacie zanieczyszczenia palnymi pyłami czy wiórami może rozpocząć się proces jej rozkładu. Wspomniane zanieczyszczenie zwiększają właściwości wybuchowe saletry amonowej i obniżają jej stabilność termiczną. Zanieczyszczenia linii produkcyjnej tymi materiałami mogą doprowadzić do niekontrolowanego rozkładu SA i w konsekwencji do wybuchu. Niewykluczone jest także, że niektóre z pożarów, które doprowadziły do wybuchu SA zostały spowodowane właśnie takimi czynnikami.

Wybuch saletry amonowej i jego skutki

Do podobnej katastrofy doszło 16 kwietnia 1947 roku, spowodowana została pożarem, a następnie eksplozją około 2300 ton saletry amonowej w ładowniach francuskiego statku s/s „Grandcamp” w porcie w Texas City. W rezultacie zginęło 581 osób, a wiele tysięcy odniosło rany i obrażenia.

Z klei w 2001 r. w Tuluzie (Francja) z powodu zanieczyszczania saletry amonowej w magazynie doszło do wybuchu, w wyniku którego śmierć poniosło 30 osób. Kolejne kilkaset doznało obrażeń, a straty oszacowano na poziomie 2 mld EUR. Zniszczenia

Inne poważne wybuchy z udziałem saletry amonowej:

  • 1994 r. – Port Neal (USA) – wybuch gorącego, stężonego roztworu azotanu amonu (podstawowego składnika saletry amonowej) podczas rozruchu instalacji produkcyjnej; skutkiem wypadku była śmierć 4 osób i duże straty materialne, przyczyną było nieprzestrzeganie reżimu technologicznego,
  • 2013 r. – Teksas (USA) – wybuch w fabryce West Fertilizer Company, śmierć 15 osób, a ponad 160 rannych.

Post Wybuch w Bejrucie – spawanie w pobliżu saletry amonowej prawdopodobną przyczyną pojawił się poraz pierwszy w Stowarzyszenie HAZEX | ATEX.