Walidacja

Wybuch w Kronospanie w Strzelcach Opolskich

Do zdarzenia doszło dziś tuż po godzinie 8 rano w nowym zakładzie Kronospanu, w którym produkowane są drewniane płyty OSB.

Na szczęście możliwy był szybki przyjazd straży pożarnej, gdyż najbliższa remiza znajduje się tylko kilka kilometrów od zakładu. Strażacy byli więc już kilka minut po tym, jak odebrali zgłoszenie o trzech wybuchach na terenie Kronospanu. Zresztą byli oni już zaalarmowani ogromnym hukiem eksplozji, który według świadków był słyszalny nawet po drugiej stronie Strzelec Opolskich.

Po wybuchu doszło do pożaru, przez co przez kilkadziesiąt minut nad zniszczoną halą unosił się gęsty dym. Na szczęście przed godziną 12 strażakom udało się opanować pożar.

Hala, w której doszło do zdarzenia, jest zniszczona. Szczęśliwie jednak wszystkim 112 pracownikom, pracujących w obrębie zniszczonej hali, udało się uciec z zagrożonych miejsc jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej.

Firma odniosła się do wydarzeń. Przedstawicielka informuje, że doszło do pożaru w części linii, w której przygotowuje się surowiec — wióry drzewne — do produkcji płyt OSB. „Od razu należy podkreślić, że żadnemu z pracowników nic się nie stało. Nasze zakłady wyposażone są w specjalistyczne systemy gaśnicze, które zadziałały i znacznie zredukowały skalę pożaru.” przekazała mediom Marlena Bogdan-Marut.

Komentarz eksperta

Jak tłumaczy Sebastian Słaboszewski, dyrektor handlowy GRUPY WOLFF oraz wieloletni praktyk w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego, doświadczenie zebrane z dziesiątek zakładów przetwórstwa drzewnego, w których wdrażano systemy bezpieczeństwa wybuchowego, pokazuje, że wybuchy w przemyśle drzewnym nie stanowią rzadkości. Wręcz przeciwnie – ich ilość na tle innych branż jest relatywnie duża.

Wyjaśnienie przyczyn dzisiejszego zdarzenia zapewne zajmie trochę czasu, jednak warto wspomnieć w tym momencie, że w ostatnim czasie dużą uwagę w branży drzewnej poświęca się zagrożeniom związanym z wybuchem i pożarem pyłu drzewnego.

Pożary lub wybuchy pyłu drzewnego często mają swój początek w obszarach produkcyjnych, w których należy spodziewać się podwyższonej temperatury lub iskier, np. w operacjach cięcia, mielenia, suszenia lub prasowania. Zagrożeniem zapłonem należy również oczekiwać w systemach transportu, np. pneumatycznego, gdy uszkodzone wentylatory wytwarzają iskry, lub transportu mechanicznego, gdy zatarte łożyska krążników w przenośnikach powodują powolny przyrost temperatury i pożary tlewne. W wielu przypadkach iskry przedostają się do urządzeń filtrujących i/lub silosowych przez instalację odpylania pyłu i trocin, powodując pożar i/lub wybuch. Częstą przyczyną pożaru lub wybuchu jest również transport tlących się pożarów za pomocą przenośników mechanicznych w miejsca, które nie są bezpośrednio dotknięte pożarem i gdzie często brakuje jakichkolwiek systemów ochronnych. Poza standardowymi obszarami produkcyjnymi, takimi jak cięcie, suszenie, struganie, szlifowanie i prasowanie, również inne urządzenia procesowe stwarzają zagrożenie pożarem i / lub wybuchem, np .: grzewcze układy olejowe w układach wymiany ciepła, olejowe instalacje hydrauliczne, instalacje powlekania łatwopalnymi cieczami, stacje sprężonego powietrza, urządzenia do obkurczania folii, instalacje centralnego odpylania, instalacje grzewcze, rozdzielnice zasilające urządzenia produkcyjne.

Post Wybuch w Kronospanie w Strzelcach Opolskich pojawił się poraz pierwszy w Stowarzyszenie HAZEX | ATEX.