Ciekawostki, Nauka i technologie, Nauka w Polsce, Technologie

Wraki Zatoki Gdańskiej dostępne w internecie

Fot. Flickr, Rookuzz

Do zwiedzania sześciu statków zatopionych w Zatoce Gdańskiej zapraszają inicjatorzy „Wirtualnego Skansenu Wraków”. Prezentowane modele są wiernym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu wraków zalegających obecnie na dnie Bałtyku.

„Głównym założeniem i celem projektu jest wykonanie fotogrametrycznej, trójwymiarowej dokumentacji wraków drewnianych jednostek z Zatoki Gdańskiej” – mówi dr Tomasz Bednarz, archeolog podwodny z Narodowego Muzeum Morskiego (NMM), który kieruje pracami. Pozostałymi członkami ekipy biorącej udział w realizacji fotogrametrycznej dokumentacji 3D są Janusz Różycki, Wojciech Joński i Zbigniew Jarocki.

Archeolodzy podwodni widzą w głębinach zatopione wraki w taki sposób, w jaki teraz każdy może obejrzeć na ekranie swojego komputera. Muzealnicy zaznaczają jednak, że w czasie zanurzenia nurkowie nie są w stanie objąć całego wraku zasięgiem wzroku ze względu na przejrzystość wody sięgającą nie dalej niż 2-3 metry, a internauci – tak. Dodatkowo mogą dowolnie manipulować obrazem wokół jego osi. Jak informują muzealnicy, przygotowania do uruchomienia projektu wirtualnego skansenu trwały ponad rok. Przez ten czas wykonano ponad 60 tys. zdjęć obiektów podwodnych, co umożliwiło przedstawienie ich w formie trójwymiarowej.

„Metodę dokumentacji podwodnej, która związana jest z wykonywaniem fotogrametrycznych modeli 3D wraków, rozwijamy w NMM już od ponad dwóch lat i jesteśmy w pewnym sensie ekspertami w tej dziedzinie. Do każdego obiektu wykonywane jest kilka tysięcy fotogramów, które potem komputer składa w szczegółowy model 3D” – opowiada Tomasz Bednarz.

Efektem pracy naukowców jest wirtualny skansen, w którym można obejrzeć najważniejsze wraki Zatoki Gdańskiej. Na razie jest ich 6, ale do końca roku baza poszerzona zostanie o kolejnych 13. W następnych latach „skansen” będzie systematycznie wzbogacany o kolejne jednostki. Oprócz trójwymiarowego modelu na stronie można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zatopionych jednostek – danymi na temat okoliczności odkrycia, przeznaczenia statków, zabytków odkrytych w czasie badań podwodnych. Obecnie w bazie znajduje się najwięcej statków żaglowych z XVIII i XIX wieku. Najstarszym jest okręt Solen, który zatonął w czasie bitwy pod Oliwą w 1627 roku.

Wrakom mogą przyjrzeć się również użytkownicy smartfonów przy użyciu urządzeń do kreowania wirtualnej rzeczywistości typu Google Cardboard lub Oculus DK1 i DK2. „Potęguje to dodatkowo odczucie trójwymiarowości prezentowanych stanowisk podwodnych” – zachęcają muzealnicy.

Powstanie strony http://www.wsw.nmm.pl/ jest częścią dwuletniego projektu naukowo – badawczego „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego”, który dofinasowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.