Nauka i technologie, Nauka w Polsce

Całkiem nowy „Świat w ruchu” w Centrum Nauki Kopernik

Fot. Flickr, Wizualny Eksperyment Muzealny

Około 80 eksponatów, z których większość wyprodukowano lub zmodernizowano w Centrum Nauki Kopernik, będzie można oglądać na wystawie „Świat w ruchu”. Wśród eksponatów „skacząca kulka”, „maszerująca sprężyna” czy „walizka żyroskopowa”. Wystawę będzie można oglądać od 3 marca.

Wystawa „Świat w ruchu” była jedną z pierwszych w Centrum Nauki Kopernik, otwartą ją wraz z samym Kopernikiem w listopadzie 2010 r. Można było na niej przyjrzeć się niemal wszelkim rodzajom ruchu, sprawdzić, w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni, zobaczyć jak powstaje tornado oraz doświadczyć tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi. Dociekliwi przekonali się, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło. W ostatnich miesiącach ekspozycja została jednak przearanżowana.

„+Świat w ruchu+ to teraz zupełnie inna wystawa” – mówi Anna Lipińska z Centrum Nauki Kopernik. Na wystawie znajdzie się około 80 eksponatów, z których większość – około 60 proc. – stanowią nowe, zbudowane od podstaw albo zmodernizowane w CNK.

„Bardzo dużo eksponatów wykonujemy już sami. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć eksponaty bardziej precyzyjne, bo już w trakcie budowy je wystawiamy i rozmawiamy z testującymi je zwiedzającymi. To pozwala nam uniknąć błędów. Dzięki temu zdecydowanie wydłuża się też czas, w którym ludzie eksperymentują przy jednym eksponacie” – wyjaśnia Lipińska.

Wśród zupełnie nowych eksponatów na wystawie „Świat w ruchu” znalazł się obrotowy stolik, po którym można toczyć różne przedmioty – kule, pierścienie i obserwować ich ruch na obracającej się tarczy. Testy pokazały, że zwiedzający spędzają przy nim bardzo dużo czasu. Będzie można poeksperymentować też ze „skaczącą kulką”. To właściwie kuleczka odbijająca się wielokrotnie od bardzo twardego podłoża. „Dzięki temu jeszcze słyszymy, że się odbija, ale widzimy jakby lewitowała. To daje niezwykły efekt” – opisuje Lipińska.

Z niewidzianych dotąd eksponatów będzie też sprężyna, poruszająca się po ruchomej taśmie. Prędkość przesuwania się taśmy eksperymentujący będzie mógł ustawić np. w ten sposób, aby sprężyna „maszerowała” w miejscu. Oprócz tego są m.in. walizka żyroskopowa oraz rozbudowana sekcja eksponatów o magnetyzmie.

„Teraz już lepiej rozumiemy, czego doświadczają zwiedzający. Wiedząc, że nasz umysł uczy się przez powtarzanie, zdecydowaliśmy się ograniczyć liczbę tematów na rzecz tego, aby dany temat pokazać na wiele sposobów. Jest więc po kilka eksponatów, które pod trochę innym kątem pokazują to samo zjawisko” – mówi Lipińska.

Twórcy wystawy postawili na eksponaty o bardzo prostej budowie. „Nasza wystawa dotąd była bardzo kolorowa. Przez tak dużą ilość bodźców, czasami zwiedzający nie potrafili skupić się na jednym, konkretnym eksperymencie czy zagadnieniu. Przez to mogli stracić ten najważniejszy cel: poznanie danego zjawiska zawartego w eksponacie” – zaznacza rozmówczyni.

Całkiem nowym elementem wystawy będzie też pawilon, czyli specjalnie zacieniona i wydzielona część wystawy „Świat w ruchu”. „Ponieważ w Koperniku mamy dużo przeszklonej przestrzeni, więc wiosną i latem jest bardzo jasno, i np. na ścianach pojawiają się +zajączki+. Tymczasem niektóre eksponaty potrzebują kontroli światła. W takiej oddzielonej przestrzeni łatwiej jest np. zaciemnić to, co musi być zaciemnione” – wyjaśnia Anna Lipińska. W przyszłości pawilony staną też w kolejnej, remontowanej części CNK. „Dzięki temu pojawią się u nas eksponaty, które dawniej nie mogłyby się pojawić” – dodaje.

Zmiana na wystawie „Świat w ruchu” jest wstępem do większych zmian, które placówka wprowadzi w najbliższych miesiącach. We wrześniu planuje rearanżację i powiększenie stref wejścia. Zmieni się nieco system sprzedaży biletów, które będzie można kupować poprzez aplikacje mobilne. Poza tym przestrzeń ekspozycyjna – w większym stopniu niż obecnie – ma uwzględniać potrzebę odpoczynku.