Nauka i technologie, Opinie i komentarze, Opinie i komentarze, Technika i przemysł, Technologie

Run IT in Armenia – wsparcie polskich firm IT

Fot. pixabay.com

W marcu 2018 oficjalnie został uruchomiony szeroko zakrojony projekt Run IT in Armenia, prowadzony przez Blue Idea. Celem jest umożliwienie polskim firmom, które mają potrzeby związane z projektami technologicznymi, znalezienie wiarygodnego partnera (podwykonawcy) w Armenii i zwiększenie dostępności usług programistycznych w Polsce, przyspieszając realizację zaplanowanych zadań. Ormiańskimi partnerami projektu są Fundacja Rozwoju Armenii DFA i Centrum Technologii Gyumri.

W Polsce coraz silniej odczuwany jest brak informatyków – zarówno duże, jak i mniejsze firmy mają coraz większe problemy z zatrudnieniem. Run IT in Armenia jest odpowiedzią na ten problem – mówi Łukasz Walerjan, prezes Blue Idea. 6-miesięczne badanie rynku ormiańskiego pokazało, że tamtejszy sektor IT i programiści mają ogromny potencjał. Jest to zauważalne zarówno w projektach przygotowywanych przez ormiańskie firmy (tj. Shadowmatic), jak i w inwestycjach, na które decydują się tam kolejne firmy.

Dostępność podwykonawców, którzy mogą zrealizować całe projekty lub ich części mogą znacznie ułatwić wdrażanie innowacji w wielu polskich firmach i organizacjach, a także pozwolić na rozwój biznesu, jeśli wyzwania z zakresu pracowniczego są głównym ograniczeniem. Możliwości współpracy są bardzo szerokie zarówno pod kątem elastycznych form pracy, jak i języków programowania Strategicznym partnerem Blue Idea w Armenii jest Fundacja Rozwoju Armenii DFA, która od 2015 roku wspiera zagraniczne inwestycje w Armenii oraz współpracę pomiędzy przedsiębiorcami z różnych państw i sektorem publicznym. Drugim strategicznym partnerem projektu jest Centrum Technologii Gyumri (regionalne i międzynarodowe centrum informacji i wysokich technologii), które zostało założone przez Enterprise Incubator Foundation, Bank Światowy i rząd Armenii. Zaangażowanie obu tych organizacji gwarantuje dodatkowo wysoką jakość zawieranych partnerstw biznesowych.

Warto zwrócić uwagę, że Armenia jest hubem technologiczny z długą historią, cenionym na arenie międzynarodowej (co potwierdza wybór Erywania jako gospodarza konferencji World Congress on Information Technology (WCIT) 2019. Może również stać się dla wielu firm bramą do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, będąc równocześnie pełnoprawnym członkiem Rady Europy i krajem pozostającym w bliskich stosunkach z Unią Europejską.

Armenia jest także bardzo bliska Polsce kulturowo i związana z nią historycznie. Większość osób mówi po angielsku, dzięki czemu współpracujące osoby z branży technologicznej nie napotkają na bariery językowe, społeczne, czy religijne (Armenia jest krajem chrześcijańskim).

O Blue Idea

Blue Idea sp. z o. o. specjalizuje się w zakresie profesjonalnych usług biznesowych, w szczególności rekrutacji i HR, outsourcingu sił sprzedaży, badań rynku, a także konsultingu. Działa głównie w obszarze branży finansowej, produkcyjnej, handlowej. Rozpoczęła działalność w 2012 roku, a dziś zatrudnia ponad 150 osób. Jest prowadzona w oparciu o pasję i wartości takie jak: zawsze zgodnie z prawem, zawsze umowa o pracę, zawsze człowiek najważniejszy, zawsze podatki w Polsce, zawsze uczciwie. Blue Idea jest jedynym oficjalnym przedstawicielem Fundacji Rozwoju Armenii DFA w Polsce.