Opinie i komentarze, Rozwiązania dla przemysłu, Technika i przemysł

Rozwiązania przemysłowe firmy Kärcher

Fot. Kärcher
Fot. Kärcher

Firma Kärcher znana jest z tego, iż wszystkie urządzenia przeznaczone do przemysłu są innowacyjne, wydajne oraz przetestowane w najcięższych warunkach. Ich trwałość, prostota obsługi i serwisowaniu to lata zebranych uwag od klientów. Powstałe w ten sposób technologie czyszczenia są indywidualnie dopasowywane do wymagań panujących w danym zakładzie. Wśród produktów, które znalazły bardzo pozytywny odzew rynku znajdują się przede wszystkim odkurzacze przemysłowe i systemy centralnego odkurzania. Bardzo popularnym rozwiązaniem które od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością są automatyczne myjnie części dostępne są na rynku pod nazwą Kärcher PC 60/130 T.

Kärcher PC 60/130 T – automatyczna myjnia części

Kärcher PC 60/130 T to innowacyjna myjnia części pracująca w obiegu zamkniętym. Urządzenie to szczególnie polecane jest dla różnego rodzaju warsztatów oraz wszędzie tam gdzie konieczne jest częste mycie poszczególnych części. Wykorzystywana w PC 60/13 T ciecz myjąca jest roztworem na bazie wody (95-99% wody i 1-5% środka czyszczącego RM 39 bądź RM 63), co powoduje, że osoba obsługująca nie jest narażona na szkodliwe działanie rozpuszczalników. Temperatura cieczy myjącej utrzymuje się na poziomie od 35 do 80°C i jest kontrolowana za pomocą termostatu.

Środek czyszczący jest podawany w trzech płaszczyznach (z góry, z dołu i z boków) za pomocą dysz spryskujących, co pozwala dotrzeć cieczy myjącej do najdrobniejszego z elementów czyszczonych części. Duża ładowność myjni Kärcher PC 60/130 T (średnica kosza: 600 mm, wysokość kosza: 310 mm, udźwig: 130 kg) i wysokiej jakości grzałka o mocy 4.5 kW do szybkiego nagrzewania środka czyszczącego to kolejne cechy urządzenia (gorąca ciecz suszy części w wyjątkowo krótkim czasie).

Sam proces mycia w Kärcher PC 60/130 T jest całkowicie zautomatyzowany. Łatwą obsługę gwarantuje intuicyjnie obsługiwany, przejrzysty panel i kontrolki obrazujące wszystkie stadia pracy. Zaletą urządzenia jest również solidna, malowana proszkowo obudowa, która umożliwia bezpieczną pracę nawet w wyjątkowo uciążliwych warunkach. Dzięki specjalnym profilom obudowy (mechaniczne uszczelnienia labiryntowe) PC 60/130 T obywa się bez uszczelnień gumowych! Lekkie otwieranie pokrywy zapewniają siłowniki (gazowe sprężyny wyposażone w tłumiki), a zawór kulowy ułatwia opróżnianie środka czyszczącego. Cztery solidne koła (2 skrętne z hamulcami) umożliwiają wygodne manewrowanie maszyną.

PC 60/130 T to urządzenie niezawodne i bezpieczne w obsłudze. Pompę przed uszkodzeniem zabezpiecza filtr sitowy. Termostat chroni urządzenie przed przegrzaniem wyłączając je przy temperaturze 98°C, a elektronicznie kontrolowany poziom wody zabezpiecza przed pracą na sucho. Urządzenie stoi na 4 obrotowych kółkach co umożliwia wygodne i łatwe przemieszczanie urządzenia. Niska krawędź załadunku ułatwia załadunek i wyładunek części a duża pojemność pozwala na czyszczenie dużych części.

Odkurzacze przemysłowe Kärcher

Kärcher dokłada szczególnych starań by urządzenia dedykowane do przemysłu były nie tylko innowacyjne i wydajne ale przede wszystkim wypróbowane, dokładnie przetestowane w różnych warunkach, trwałe i proste w serwisowaniu. Technologie czyszczenia oferowane dla przemysłu są indywidualnie dopasowywane do warunków panujących w danym zakładzie. Wśród oferowanych produktów znalazły się przede wszystkim odkurzacze przemysłowe.

Klasyfikacja odkurzaczy przemysłowych Kärcher

Uwaga: Odkurzaczy przemysłowych marki Kärcher nie należy mylić z odkurzaczami uniwersalnymi WD kierowanymi do zwykłego konsumenta i z odkurzaczami profesjonalnymi NT.

Odkurzacze przemysłowe to oddzielna grupa urządzeń Kärcher polecana do różnych gałęzi przemysłu. Kärcher oferuje kilka grup odkurzaczy: IV, IVC, IVL, IVR, IVR-L, IVR-B.

W portfolio produktowym Kärcher możemy wyróżnić:

 • IV – cyklonowe odkurzacze przemysłowe
  W ramach tej grupy można wyodrębnić odkurzacze ze względu na zasilanie na: ~1-fazowe i ~3-fazowe (np. IV 3-fazowe mają bardzo wytrzymałe turbiny boczno-kanałowe. Najmocniejsza jednostka: 7,5 kW) oraz ze względu na wielkości zbiorników: 60l i 100l. Przystosowane są do zasysania cząsteczek z tworzyw sztucznych przy linii montażowej, dużych ilości odpadów czy np. pudru farmaceutycznego – klasa filtracji H. Grupami docelowi linii IV są miedzy innymi: przemysł, chemiczny, farmaceutyczny, tekstylia, przemysł obróbki tworzyw sztucznych. Część modeli została przystosowana do specjalistycznych zastosowań takich jak praca w strefie 22 czy odkurzanie pyłów niebezpiecznych klasy M i H (odkurzacze te oznaczone są M B1 / H B1). Odkurzacze te są uniwersalne w zastosowaniu, ponieważ można nimi zasysać substancje stałe oraz ciecze (po uprzednim zamontowaniu zbiornika z zaworem spustowym i pływakiem.
 • IVC – cyklonowe, kompaktowe odkurzacze przemysłowe
  W ramach tej grupy można podzielić odkurzacze ze względu na zasilanie na: ~1-fazowe i ~3-fazowe. Odkurzacze z grupy IVC wyróżniają się wysoką mobilnością i pomimo kompaktowej budowy charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością. Odkurzacze te cechują się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Maszyny te z powodzeniem wypełniają miejsce pomiędzy odkurzaczami NT a dużymi IV. Opatentowany system automatycznego otrzepywania Tact² (patent Kärcher) przedłuża żywotność filtra. Grupami docelowi linii IVC są miedzy innymi: przemysł, chemiczny, farmaceutyczny, tekstylia, przemysł szklarski czy przemysł spożywczy. Potencjalnym klientem są również małe i średnie firmy sektora budowlanego, przemysłu drzewnego i logistycznego. Odkurzacze przystosowane do np. odsysania pyłu cementowego po szlifowaniu prefabrykatów konstrukcyjnych czy w przemyśle przetwórstwa drewna do zasysania wiórów razem z ogólnymi zanieczyszczeniami (klasa filtracji M). Część modeli została przystosowana do specjalistycznych zastosowań takich jak praca w strefie 22 czy odkurzanie pyłów niebezpiecznych klasy M i H (odkurzacze te oznaczone są M Z22 / H Z22.

Jak działają odkurzacze cyklonowe?

Cyklon działa jak pre-separator. Styczne umiejscowienie wlotu powoduje wymuszony ruch powietrza (cyklonowy). Wytworzona w ten sposób siła odśrodkowa, powoduje, że duże i ciężkie zanieczyszczenia są odseparowywane bezpośrednio przy wejściu bez kontaktu z filtrem (dzięki czemu oszczędzamy filtr). Odkurzacze cyklonowe charakteryzują się wysoką efektywnością technologii filtracyjnej. W odkurzaczach tych zastosowano tzw. filtry kieszeniowe, które posiadają wewnętrzny stelaż oddzielający poszczególne kieszenie od siebie, celem zapewnienia maksymalnej powierzchni filtracyjnej.

 • IVL – przemysłowe odkurzacze do cieczy (posiadają możliwość aktywnego opróżniania cieczy ze zbiornika). Odkurzacze IVL mają zastosowanie we wszystkich zakładach przemysłu, w których zasysa się duże ilości cieczy lub mieszaniny cieczy z ciałami stałymi. O ofercie Kärcher znajduje się tylko odkurzacz: IVL 50/24-2.

W ofercie pojawiła się również nowa grupa odkurzaczy:

 • IVR – odkurzacze cyklonowe przemysłowe dedykowane do przemysłu obróbki metali. Przystosowane do zasysania odpadów metalu po frezowaniu przy frezarce, pyłów metalowych – niewybuchowych.
 • IVR-L – odkurzacze przemysłowe do zasysania i separowania cieczy oraz wiórów w przemyśle obróbki metali.
 • IVR-B – odkurzacze przemysłowe tzw. „podstołowe”. Ze względu na kompaktowe rozmiary, dedykowane do stosowania w ograniczonych przestrzeniach. Przeznaczone są do odsysania wiórów, skrawków po obróbce ubytkowej, granulatów oraz innych materiałów wiórowych.

Odkurzacze IWR to znane na całym świcie odkurzacze przemysłowe marki Ringler, które zostały wprowadzone na rynek pod marką Kärcher. Odkurzacze z rodziny IVR zaprojektowane zostały specjalnie do zasysania zarówno pyłów, wiórów jak i niewielkich ilości płynów w przemyśle obróbki metali. Obszar zastosowań to obróbka metali, inżynieria mechaniczna, motoryzacja, przemysł metalurgiczny i przetwórstwo metali. Dlaczego idealnie nadają się do przemysłu obróbki metali, do zasysania ściernych, ciężkich odpadów obróbki metali? Odkurzacze IVR mają niezwykle solidną budowę, dużą grubość elementów oraz spawany zbiornik na zanieczyszczenia. Dodatkowo wszystkie IVR wyposażone są w filtry kieszeniowe o stopniu filtracji M. Maksymalna wartość filtracji wynosi 99,9% i nadaje się do pyłów o wartości TLV > 0,1 mg/m³. TLV (Threshold limit Value) oznacza największe dopuszczalne stężenie substancji w powietrzu w miejscu pracy, które wpływa negatywnie na zdrowie pracowników.

Każdy potencjalny nabywca dokonując zakupu powinien kierować się następującymi kryteriami:

 1. reżim pracy (np. ciągła praca na 3 zmiany)
 2. zasilanie
 3. rodzaj i ilość zanieczyszczeń (np. ciecze, pyły wióry, gorące odpady)
 4. konieczność przenoszenia urządzenia (np. czy wymagana jest wysoka mobilność)
 5. ilość miejsca na odkurzacz (np. kompaktowe czy z dużymi zbiornikami)
 6. strefa wybuchowa Z22
 7. filtracja (np. normy TLV > 0,1 mg/m³)
 8. akcesoria (np. Kärcher oferuje szeroki wybór wysokiej jakości akcesoriów przemysłowych. Wpływają one nie tylko na poszerzenie zakresu możliwych zastosowań urządzeń, ale także na poprawienie ich wydajności i wydłużenie żywotności. Akcesoria pozwalają dopasować odkurzacz do szczególnych wymagań klienta, dzięki czemu staje się maszyną skrojoną „na miarę”)
 9. środowisko pracy (np. odkurzacze ~3-fazowe mają możliwość pracy w temperaturze -10°C)

Odkurzacze przemysłowe mają również swoje ograniczenia np. nie mogą być stosowane do zasysania żarzących/płonących materiałów (odpadów i materiałów o temperaturze powyżej 110°C), cieczy, mgieł, gazów palnych lub wybuchowych, pyłów wybuchowych (niektóre modele odkurzaczy przemysłowych Kärcher są przystosowane do pracy w strefie Z22). Limit pH zasysanych cieczy to: 4-12.

Po więcej informacji zapraszamy na www.karcher.pl

Rozwiązania przemysłowe firmy Kärcher