Bezpieczeństwo produkcji, Opinie i komentarze, Rozwiązania dla przemysłu, Technika i przemysł, Utrzymanie ruchu, Wideo, Wypadki w przemyśle

FILM – wyładowanie elektrostatyczne doprowadziło do zapłonu i wybuchu oparów palnych cieczy, magazynowanych w zbiorniku IBC. Zdarzenie przerodziło się w potężny pożar. Przyczyną brak uziemienia

W zakładzie produkującym lakiery do paznokci, kremy, balsamy oraz perfumy doszło do zapłonu i wybuchu oparów palnej cieczy. Źródłem zapłonu było wyładowanie elektrostatyczne, które powstało w chwili, gdy pracownik zakładu wycierał zbiornik IBC z palną cieczą. Zbiornik szybko stanął w płomieniach stając się przyczyną potężnego pożaru. Tragiczne zdarzenie zarejestrowały kamery przemysłowe (uwaga – film zawiera sceny drastyczne).

Przyczyny wybuchu

W zakładzie produkującym lakiery do paznokci, kremy, balsamy oraz perfumy doszło do zapłonu i wybuchu oparów palnej cieczy. Źródłem zapłonu było wyładowanie elektrostatyczne, które powstało w chwili, gdy pracownik zakładu wycierał zbiornik IBC z palną cieczą. Zbiornik szybko stanął w płomieniach stając się przyczyną potężnego pożaru. Tragiczne zdarzenie zarejestrowały kamery przemysłowe (uwaga – film zawiera sceny drastyczne). Jednym z najważniejszych wykroczeń, które było bezpośrednią przyczyną wybuchu i pożaru był brak układu uziemiającego, który zapobiegłby powstaniu wyładowania elektrostatycznego.

Komentarz eksperta

W przypadku cieczy palnych stosuje się specjalne, przewodzące zbiorniki IBC wykonane zgodnie z CLC/TR 50404 – Electrostatics. Code of practice for the avoidance of hazards due to static electricity – mówi Krzysztof Szopa – specjalista GRUPY WOLFF w zakresie systemów uziemiających. Jako że tego typu zbiorniki z natury rzeczy są mobilne, do ich uziemiania stosuje się proste przewody zakończone klamrą z mocną sprężyną oraz ostrymi zębami, najczęściej wykonanymi z niezwykle twardego węglika wolframu. Pozwala to ograniczyć ryzyko nieprawidłowego uziemienia w przypadku, gdy miejsce, do którego przypinamy klamrę jest np. zabrudzone, pokryte rdzą, farbą czy smarem.

Im wyższe ryzyko zapłonu, tym należy stosować bardziej wyrafinowane zabezpieczenia. Przykładowo, gdy dany zbiornik wykorzystywany jest kilka razy na dzień, a magazynowana ciecz ma niską minimalną energię zapłonu, to rekomenduje się stosowanie układów, które dodatkowo zweryfikują, czy zapewniony został właściwy odbiór ładunków elektrostatycznych. Takie systemy kontroli uziemienia mogą sygnalizować jego stan w sposób wizualny, optyczny, a także blokować proces w chwili, gdy prawidłowe uziemienie zostanie utracone.

Konsekwencje wybuchu

W chwili, gdy strażacy weszli do budynku doszło do kolejnego wybuchu, który ranił siedmioro z nich. Dwóch strażaków wymagało hospitalizacji w centrum medycznym leczącym oparzenia. W całej akcji gaśniczej udział wzięło ponad stu strażaków.

W zdarzeniu, które miało miejsce listopadzie 2017 roku, poszkodowanych zostało 125 z 225 pracowników zakładu firmy Verla International. Kilka miesięcy po zdarzeniu OSHA (Occupational Safety and Health Administration) wniosła o 1 mln PLN (ponad 281 tys. dolarów) kary dla Verla International. Nie wiadomo czy pomieszczenie, w którym doszło do pożaru chroniła instalacja tryskaczowa.