Bezpieczeństwo produkcji, Opinie i komentarze, Przemysł 4.0, Rozwiązania dla przemysłu, Technika i przemysł, Utrzymanie ruchu

Uszkodzenie łożyska – najczęstszy powód awarii silnika

Uszkodzenie łożyska - najczęstszy powód awarii silnika
Fot. materiały prasowe

Z artykułu dowiesz się:

  • uszkodzenia których komponentów silników elektrycznych najczęściej wpływają na ich awarię,
  • jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia łożysk w silnikach elektrycznych,
  • jakie są koszty przestojów linii produkcyjnej w różnych branżach,
  • co Przemysłowy Internet Rzeczy oferuje zakładom przemysłowym w celu rozwiązania powyższych problemów.

Co najczęściej przyczynia się do uszkodzenia łożysk

Uszkodzenia łożysk wynikają najczęściej z ich złuszczania i wykruszania na skutek zużycia, blokowania, pojawiania się rys, karbów oraz kolistych śladów wytarcia, uszkodzeń koszyka. Ważnym czynnikiem jest też niewystarczające smarowanie oraz nieodpowiednie warunki przechowywania czy niewłaściwa konserwacja, prowadzące do pojawiania się na powierzchni łożysk śladów rdzy i korozji.

W zależności od rodzaju uszkodzenia oraz jego przyczyn stosuje się określone środki zapobiegawcze. Przykładowo w przypadku nadmiernego zużycia łożyska krokami zapobiegawczymi będą dokładne sprawdzenie środka oraz metody smarowania, poprawienie uszczelnienia oraz skorygowanie błędu nieosiowości. Jednak aby wdrożyć te działania, musimy odpowiednio wcześniej otrzymać informację na temat potencjalnych zagrożeń w pracy łożyska.

Statystyki: Sprawdź, uszkodzenia których komponentów silników elektrycznych najczęściej przyczyniają się do ich awarii1

Lepiej zapobiegać – ale jak?

W przemyśle obowiązują dwa główne podejścia, które pozwolą przewidywać i tym samym ograniczać awarie silników elektrycznych. Pierwszym jest prewencja, polegająca na regularnej konserwacji urządzeń przemysłowych.

Zakłady przemysłowe działają zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem konserwacji, polegającym na prewencyjnej wymianie części. W ten sposób możliwe jest uniknięcie nieprzewidzianych kosztów, wynikających m.in. z awarii i nieplanowanych przestojów maszyn. Z drugiej strony podejście to wymaga dodatkowych nakładów na wymianę sprawnych łożysk.

Dzięki rozpowszechnieniu podejścia condition based maintenance (CBM) oraz rozwiązań oferowanych przez Przemysł 4.0 coraz więcej zakładów przemysłowych odchodzi od prewencji na rzecz predykcji. Podejście to, bazujące na dużej ilości danych gromadzonych w sposób ciągły, zaawansowanych metodach ich przetwarzania oraz wiedzy eksperckiej, pozwala na wcześniejsze wykrywanie potencjalnych anomalii i reagowania tylko w przypadku otrzymania komunikatu diagnozującego sytuacje awaryjne.

– Należy pamiętać, że podejście predykcyjne nie eliminuje potrzeby serwisu, ale dzięki monitoringowi drgań oraz analizie obciążenia silnika jesteśmy w stanie ocenić aktualny stan łożyska i tym samym skutecznie wyprzedzić poważne awarie, którym można odpowiednio wcześnie zapobiec, wymieniając elementy eksploatacyjne – wyjaśnia Artur Hanc, prezes firmy Elmodis.

Nieplanowany przestój linii produkcyjnej na czas 1 godziny to dla przedsiębiorstw straty rzędu kilkuset euro dla przemysłu spożywczego, kilkuset tysięcy euro dla fabryki samochodów i kilku milionów euro dla rafinerii.

Na czas z serwisem

Według statystyk jedna godzina nieplanowanego przestoju linii produkcyjnej w przemyśle spożywczym to dla przedsiębiorstwa średnio kilkaset euro, w fabryce samochodów – nawet kilkaset tysięcy euro, a w rafinerii straty mogą sięgać nawet kilku milionów. Dane te pokazują, że utrzymanie ciągłości pracy maszyn, w tym silników elektrycznych, to podstawa efektywnej i opłacalnej produkcji.

– Szybko przekonaliśmy się do rozwiązań oferowanych przez Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), a w szczególności do wykorzystania sensorów, które wraz ze zbiorczym przetwarzaniem danych mogą znacząco obniżyć koszty produkcji – tłumaczy Anna Konopka-Rozwadowska, prezes Albeco.

– Od prawie 30 lat dostarczamy do fabryk w Polsce i na świecie łożyska, niezbędne do pracy silników. Współpracujemy z blisko 10 000 stałych kontrahentów, co wiąże się z też z dużą odpowiedzialnością. Kredyt zaufania, który dają nam klienci, wymaga od nas jak najlepszej jakości usług. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą Elmodis. Stworzony przez nią system pomaga w diagnostyce stanu łożysk silnika elektrycznego, dzięki czemu wiedząc, że wystąpiła jakaś usterka albo pojawiają się pierwsze sygnały nadchodzącej awarii, jesteśmy w stanie zapewnić natychmiastową dostawę łożysk lub innych części zamiennych – kontynuuje.

– Współpracę z firmą Elmodis traktujemy jako inwestycję. Jesteśmy przekonani, że dzięki stworzonemu przez nią rozwiązaniu będziemy mogli nie tylko sprostać oczekiwaniom klientów i pomóc im uniknąć kapitałochłonnych awarii i przestojów, ale też zoptymalizować własne procesy magazynowe – dodaje Anna Konopka-Rozwadowska.

1IEEE Motor Reliability Working Group. (1985). Report of large motor reliability survey of  industrial commercial installations, part I. IEEE Transactions on Industrial Applications, 21, 853-872.