Ciekawostki, Gospodarka i biznes, Nauka i technologie, Nauka w Polsce, Opinie i komentarze, Opinie i komentarze, Rozwiązania dla przemysłu, Technika i przemysł, Technologie, Wydarzenia branżowe

Najwyżej ocenione polskie innowacje z szansą na podbój rynków

Zwycięzcy XXI edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości
Zwycięzcy XXI edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości

12 lutego 2019 roku w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej już po raz 21. przyznano nagrody i wyróżnienia w konkursie Polski Produkt Przyszłości, który organizują Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W kategorii „Produkt przyszłości wspólny jednostki naukowej i przedsiębiorcy” zwyciężył hydrożel chitozanu ChitoVelum – naturalna substancja gwarantująca wytwarzanym z niej produktom kosmetycznym i opatrunkowym najwyższy poziom bezpieczeństwa. Z kolei w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy” najbardziej przyszłościowy okazał się chirurgiczny kompozyt kościozastępczy FlexiOss, który pod względem składu i właściwości przypomina tkankę kostną.

Hydrożel chitozanu ChitoVelum firmy KAEM Maria Krystyna Krupska wykorzystuje przełomową dla rynku kosmetycznego technologię rozpuszczania chitozanu przy użyciu kwasu węglowego. Opracowano ją w trakcie prac badawczych prowadzonych w laboratoriach Politechniki Gdańskiej. Nagrodzona substancja gwarantuje wytwarzanym z niej produktom kosmetycznym i opatrunkowym najwyższy poziom bezpieczeństwa. Działa ponadto ochronnie i regeneracyjnie na skórę.

Drugi laureat, kompozyt kościozastępczy FlexiOss firmy Medical Inventi S.A., to suchy biomateriał, który po namoczeniu w płynie (sól fizjologiczna, krew, osocze) zyskuje sprężyste własności. Można go więc idealnie dopasować do wymiarów (i kształtu) uzupełnianego ubytku kostnego. Produkt ten ma rewelacyjne własności hemostatyczne. Poprzez wchłanianie krwi w operowanym miejscu zapobiega powstawaniu skrzepów.

W trzeciej konkursowej kategorii, „Produkt przyszłości jednostki naukowej”, tym razem nie przyznano nagrody. Wyróżniono za to opracowany przez Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej szereg bezszczotkowych silników z magnesami trwałymi i optycznymi czujnikami położenia wirnika. Silniki pracują cicho i bez charakterystycznych dla tego typu urządzeń drgań. Z uwagi na brak iskrzeń i bezpieczne napięcie zasilania (24 V DC) nadają się do wykorzystania w warunkach szczególnie trudnych, tam, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem, oraz w przestrzeniach mocno zawilgoconych.

Dziewięciu wspaniałych w finale oraz szczęśliwa szóstka

W tym roku do ścisłego finału trafiło łącznie 9 innowacyjnych produktów i technologii. Wyróżnienia i nagrody specjalne przyznano rozwiązaniom:

1. AudioMovie. Kino dla wszystkich

To aplikacja do smartfonów i innych urządzeń mobilnych – osobisty lektor, dzięki któremu projekcje kinowe staną się dostępne dla osób niedowidzących i dyslektyków (wyróżnienie, nagroda za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz Nagroda Specjalna Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

2. Viofor JPS System

Specjalny system do e-zarządzania usługami medycznymi. Dzięki niemu pacjenci będą mogli korzystać ze skomplikowanej aparatury rehabilitacyjnej w swoich domach. Obsłuży ją bowiem zdalnie operator (wyróżnienie).

3. Bin-e

Inteligentny kosz, który automatycznie rozpoznaje, segreguje oraz kompresuje śmieci (wyróżnienie oraz Nagroda Specjalna Ministra Przedsiębiorczości i Technologii).

4. Przenośne laboratorium Genomtec ID

Mobilne laboratorium biologii molekularnej Genomtec ID, które pomaga wykrywać wirusy w rekordowo krótkim czasie – poniżej 20 min. (wyróżnienie oraz nagroda specjalna za produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę (na rynku nie dłużej niż 3 lata).

5. POLYCOR firmy NanoPure

Pod tą nazwą kryje się rodzina bardzo wydajnych i ekologicznych pigmentów antykorozyjnych do zabezpieczania konstrukcji i maszyn przed wpływem korozji (wyróżnienie).

6. S4GA firmy Solutions4GA

To z kolei najbezpieczniejszy na świecie system oświetlania lotnisk, zasilany wyłącznie energią słoneczną. Ma aż pięć poziomów zabezpieczeń przed całkowitą awarią (wyróżnienie).

Trampolina do sukcesu

Godła Polski Produkt Przyszłości przyznawane są od 1997 r. Obecnie konkurs wspólnie organizują Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Do tej pory o zwycięstwo rywalizowało 1000 innowacyjnych projektów z różnych branż gospodarki, m.in.: medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej, chemicznej, automatyki przemysłowej. Nagrody otrzymało 56 projektów, a 116 zostało wyróżnionych.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 72 projekty. Najlepsze wyłoniła Kapituła, w skład której weszli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Premiera, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i dziennika „Rzeczpospolita”.

Nagrodzeni otrzymają możliwość uzyskania grantu w maksymalnej kwocie 100 tys. zł z przeznaczeniem na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie produktu.

Wyróżnieni mogą natomiast liczyć na grant w maksymalnej kwocie 25 tys. zł. Ponadto wszyscy laureaci otrzymują prawo do posługiwania się w korespondencji i promocji prestiżowym znakiem i hasłem Polski Produkt Przyszłości.