Nauka i technologie, Nauka w Polsce, Technologie

Firma Aptiv i Cyfronet AGH będą współpracować przy samochodach autonomicznych

Firma Aptiv i Cyfronet AGH będą współpracować przy samochodach autonomicznych
Grafika: designed by Freepik.com | Źródło: materiały prasowe PAP Nauka w Polsce

Firma Aptiv, opracowująca technologie dla samochodów autonomicznych, podpisała umowę o współpracy z Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Do badań wykorzystywany będzie posiadany przez centrum superkomputer Prometheus.

Jak przypomniała obecna na uroczystości minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wieloletnia obecność firmy Aptiv, a wcześniej jej poprzedniczki Delphi, w Polsce daje podstawy do tego, aby mówić, że polska gospodarka wchodzi na drogę rewolucji 4.0.

– To wyjątkowy czas i moment, ponieważ w światowej motoryzacji przeżywamy rewolucję (…). Mówimy nie tylko o samochodach elektrycznych, ale także o pojazdach autonomicznych, a właśnie Aptiv jest liderem w dostarczaniu rozwiązań dla takich pojazdów – podkreśliła minister.

Według niej współpraca i umowa pomiędzy Cyfronet AGH i Aptiv to z jednej strony możliwość dalszego rozwoju technologii autonomicznej, a z drugiej – perspektywy rozwoju i podjęcia dobrej pracy dla studentów i absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

– W technologii tej najistotniejsze jest zbieranie ogromu danych dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa, ich przetwarzanie i samodzielne uczenie. To ogromne kwantum danych będzie testował i analizował jeden z największych superkomputerów, znajdujący się w Cyfronecie Prometeus – zaznaczyła Emilewicz.

Rozwój pojazdów elektrycznych i autonomicznych – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii – to jeden z ważnych wątków, jakie zostały zapisane przez premiera Mateusza Morawieckiego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W ramach współpracy Cyfronet AGH dostarczy Aptiv usługi obliczeniowe, kolokacyjne oraz transferu, składowania i przetwarzania danych.

Tomasz Miśniakiewicz, prezes Krakowskiego Centrum Technicznego Aptiv, które zatrudnia ponad 2,5 tys. pracowników, przypomniał, że współpraca z placówką AGH zakłada przede wszystkim przetwarzanie i analizowanie ogromnych ilości danych rejestrowanych przez pojazdy autonomiczne podczas m.in. jazd testowych.

– Prototyp samochodu autonomicznego zbiera średnio w ciągu 100 km jazdy ponad 10 terabajtów danych. To stawia naprawdę niezwykłe wyzwanie przed technologią. To jest faktycznie obszar big data i wyzwania z tym związane – zaznaczył.

– Cieszę się, że w Krakowie znaleźliśmy partnera, który nas wspomoże w tym projekcie, posiadającego technologię na poziomie światowym, umożliwiającą prace nad pojazdami autonomicznymi – dodał przedstawiciel Aptiv.

Prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH, ocenił, że placówka ta, dysponująca najszybszym w Polsce superkomputerem, dzięki umowie zyska nowe kompetencje wynikające z potrzeb nowoczesnego przemysłu. – To przedsięwzięcie wielkiej skali, które podniesie poziom jakości świadczonych usług przez Cyfronet na rzecz nauki – ocenił.

W ramach współpracy 13 pracowników Centrum Technicznego podpisało także umowy doktoratu wdrożeniowego, które będą realizowane w AGH. Dotyczą one zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją i pojazdami autonomicznymi.

Jak ocenił rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, zawarte w poniedziałek umowy „to ważna chwila dla uczelni, która może być zaczynem dalszej wieloletniej współpracy”.