Nauka i technologie, Nauka w Polsce, Technologie

Prawie 15 mln zł od ARP na innowacyjną produkcję azotku galu

Prawie 15 mln zł od ARP na innowacyjną produkcję azotku galu
Fot. pixabay.com

Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła 14,72 mln zł pożyczki Instytutowi Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk. Pieniądze te umożliwią inwestycję w technologię opartą na azotku galu, który jest podstawą do dalszego rozwoju Przemysłu 4.0., elektromobilności i e-mobilności.

– Agencja Rozwoju Przemysłu zdecydowała się wesprzeć finansowo instrumentem kredytowym Instytut Wysokich Ciśnień PAN po to, aby zakupił Ammono, czyli spółkę, która od ponad trzech lat borykała się z bardzo poważnymi problemami finansowymi, a jednocześnie była posiadaczem (…) własności intelektualnej na najwyższym światowym poziomie – mówiła w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej, na której poinformowano o transakcji.

Zaznaczyła, że chodzi o technologię XXI wieku, na którą „środki publiczne były wydatkowane” w postaci wyposażenia laboratoriów, grantów udzielonych spółce Ammono.

– Jesteśmy zainteresowani, aby ta technologia rozwijała się nadal w Polsce – podkreśliła Emilewicz. Według niej dzięki pożyczce ARP „są takie szanse”.

– Mam nadzieję na zaproszenie do stołu potencjalnych odbiorców, czyli zarówno przedsiębiorstw z sektora obronnego, jak i chemicznego – dodała. Przypomniała, że to polscy naukowcy opracowali azotek galu, który jest opisywany w fachowej literaturze jako przełomowa innowacja w dziedzinie optoelektorniki i elektroniki, porównywalna – jak zaznaczyła – „do wdrożenia produktów na bazie krzemu”.

– Instytut Wysokich Ciśnień PAN pozyskał od nas środki w wysokości prawie 15 mln złotych, które pozwolą na dalsze rozwijanie technologii opartej na azotku galu – mówił na środowej konferencji wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Dodał, że na świecie są tylko trzy technologie krystalizacji tego związku chemicznego, a dzięki włączeniu spółki Ammono do Instytutu dwie z nich będą rozwijane w Polsce. – To bardzo ważne dla budowania trwałych przewag konkurencyjnych naszej gospodarki – podkreślił.

Jak podała ARP, po sfinalizowaniu transakcji majątek Ammono stanie się częścią majątku IWC. – Zostanie on wewnętrznie wyodrębniony w postaci tzw. linii pilotażowej, na której będzie prowadzona produkcja podłoży z azotku galu – wyjaśniła Agencja. Część badawcza ma zostać połączona z „zasobem laboratorium badawczego IWC”, gdzie prowadzone będą dalsze prace nad udoskonaleniem technologii produkcji podłoży.

– Azotek galu przez nas produkowany jest o najwyższej jakości strukturalnej, a to podstawa do dalszego rozwoju Przemysłu 4.0, elektromobilności i e-mobilności. W innowacjach zawsze musimy wybiegać w przyszłość, być o krok dalej – mówiła w środę dyrektor Instytutu Wysokich Ciśnień PAN prof. Izabella Grzegory. Instytut szacuje, że za ok. 2 lata dopracuje technologię produkcji podłoży 2-calowych, które znajdą zastosowanie w przemyśle. Wtedy będzie możliwa ich komercjalizacja. Do tego czasu Instytut na linii pilotażowej ma produkować podłoża 1- i 1,8-calowe, które będą sprzedawane innym jednostkom badawczym do celów badań i rozwoju.

Ammono to spółka założona w 1999 roku przez polskich naukowców, którzy opracowali największy i najlepszej jakości kryształ azotku galu. Płytki wycinane z tych kryształów znajdują zastosowanie np. w technologii Blu-ray (tzw. niebieskim laserze) czy LED-ach dużej mocy, używanych np. w lampach samochodowych. Są też wykorzystywane w konwerterach prądu w autach hybrydowych i elektrycznych.

Lampy przeciwwybuchowe też ważne

Technologia LED ma też swoje miejsce w przemyśle. Jest to duży i niedoceniony rynek. Niszą w tej branży jest oświetlenie dla stref zagrożenia wybuchem – stosuje się tu specjalne lampy przeciwwybuchowe, które poza oczywistym zadaniem – oświetlenia przestrzeni roboczej – muszą być wykonane z zastosowaniem rozwiązań, które zagwarantują, że lampa nie będzie źródłem zapłonu tzw. atmosfery wybuchowej, czyli mieszaniny gazów, par palnych cieczy lub pyłów z powietrzem.