Walidacja

Efekt domina – doświadczenie, które pokazuje jak dochodzi do katastrofy w przemyśle

Kiedy zobaczysz ten film będziesz miał nieodparte skojarzenie z wybuchem lub szerzej mówiąc katastrofą w przemyśle. Drobny błąd wywołuje reakcję łańcuchową. Kula śnieżna osiąga masę krytyczną. Układ nie wytrzymuje. Dochodzi do katastrofy. Przedstawiam państwu alternatywną anatomie katastrofy.

Przykłady z życia

Imperial Sugar Refinery: przegrzanie rolki podajnika taśmowego doprowadza do zapłonu atmosfery wybuchowej. Niedługo wcześniej, aby chronić transportowany cukier przed zanieczyszczeniem, przenośnik zostaje szczelnie obudowany blaszanymi panelami. Ostatecznie przyczyniło się to do ekstremalnej eskalacji wybuchu.

US Ink: dochodzi do wybuchu atmosfery wybuchowej w filtrze odpylającym. Zastosowane zabezpieczenia nie zadziałały prawidłowo. Jak się okazało przy doborze systemu przeciwwybuchowego przyjęto zbyt niski parametr Kst (przedstawiciele US Ink otrzymali wartość parametru Kst od dostawcy półproduktu, a następnie przekazali go dalej).

Barton Solvents: w czasie przeładunku paliwa z autocysterny to zbiorników magazynowych w tym ostatnim dochodzi do wybuchu. Jak się później okazało przyczyną było wyładowanie elektrostatyczne pomiędzy nieprzewodzącą cieczą a pływakiem urządzenia do pomiaru poziomu zapełnienia zbiornika.

Post Efekt domina – doświadczenie, które pokazuje jak dochodzi do katastrofy w przemyśle pojawił się poraz pierwszy w Stowarzyszenie HAZEX | ATEX.