Walidacja

ZDJĘCIA – pożar przenośnika taśmowego w Stora Enso – zniszczeniu uległ 200 metrowy taśmociąg

W sobotę 8-ego czerwca doszło do poważnego pożaru w zakładzie produkcyjnym Stora Enos w Ostrołęce. Jak poinformowała straż pożarna ogień objął przenośniki taśmowe wraz z transportowanymi zrębkami. Akcję gaśniczą utrudniała lokalizacja taśmociągu zabudowanego na wysokości około 20 metrów. Całkowitemu zniszczeniu uległ przenośnik o długości 200 metrów. Żaden z pracowników nie ucierpiał w zdarzeniu.

„Zgłoszenie o pożarze rębalni otrzymaliśmy o godz. 22.43. Ogień objął pomieszczenie, w którym wytwarzane są zrębki i przez podajniki transportowane są na plac, gdzie układa się je na hałdach. Podczas trwającej ponad sześc godzin akcji gaśniczej zadysponowano 12 zastępów. Łącznie z pożarem walczyło około 50 strażaków. Podano dziewięć prądów gaśniczych. Praca strażaków była trudna z uwagi na podajniki, które znajdują się kilkanaście metrów nad ziemią. Do akcji zadysponowano specjalistyczne drabiny z Ostrołęki i Łomży oraz podajniki z Ostrowi Mazowieckiej i Pułtuska” – poinformował nas mł. bryg. Robert Chodkowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

Komentarz eksperta

W przypadku ochrony pożarowej przenośników taśmowych największe wyzwanie stanowi prawidłowe zaprojektowanie systemu detekcji, który w trudnych warunkach zapylenia, zmiennej temperatury, a często także wysokiej wilgotności oraz obecności gazów spalinowych, musi monitorować każdą rolkę taśmociągu o długości setek lub tysięcy metrów – mówi Maciej Waleń, kierownik działu bezpieczeństwa pożarowego i ATEX w GRUPIE WOLFF. Konieczne jest zatem, aby system był niewrażliwy na fałszywe alarmy wynikające z warunków pracy, a w przypadku realnego zagrożenia był wstanie zlokalizować miejsce zarzewia pożaru na możliwie wczesnym etapie rozwoju.

Dlatego do ochrony przenośników taśmowych stosujemy systemy detekcji oparte o:

Wymienione rozwiązania wykorzystujemy w różnych konfiguracjach, dostosowanych do specyfiki danego obiektu.

Jako przyczyny pożaru co najmniej należy rozważyć:

  • przegrzanie/uszkodzenie krążników,
  • samozapłon transportowanego produktu (np. w przypadku węgla),
  • przegrzanie przewodów elektrycznych (w wyniku przeciążenia lub uszkodzenia),
  • przegrzanie silników (w wyniku przeciążenia lub uszkodzenia),
  • przegrzanie/uszkodzenie łożysk i przekładni.

Szczegółowa analiza zagrożeń pożarowych powinna zostać zawarta w scenariuszach pożarowych.

Źródło: OHP Baranowo

Zobacz galerię zdjęć na www.terazostroleka.pl

Post ZDJĘCIA – pożar przenośnika taśmowego w Stora Enso – zniszczeniu uległ 200 metrowy taśmociąg pojawił się poraz pierwszy w Stowarzyszenie HAZEX | ATEX.