Finanse, Gospodarka i biznes, Konsument

Czy za mieszkanie zapłacimy więcej?

Fot. Flickr, Philippe Put

Ceny mieszkań w ciągu ostatniego roku wzrosły zaledwie o 0,6 proc. W ciągu ostatnich dwóch lata ten wzrost sięgnął niespełna 3 proc. Warto też zauważyć, że obecne ceny są o prawie 15 proc. niższe niż 8 lat temu – Marcin Drogomirecki, analityk rynku nieruchomości, ekspert portalu Morizon.pl.

Wartość Indeksu Cen Mieszkań wskaźnika trendu cenowego na polskim rynku mieszkaniowym – wzrosła w ostatnim miesiącu o 1,6 pkt. i wynosi 852 pkt. To już o 6,6 pkt. więcej niż wartość ICM w czerwcu (845,4 pkt.), ale wciąż o 1,3 pkt. mniej niż w lutym br. (853,3 pkt.) – wynika z danych zebranych przez serwis nieruchomości Morizon.pl

Już czwarty miesiąc z kolei wartość Indeksu Cen Mieszkań idzie w górę. Wg najnowszego odczytu – za październik – jego wartość wzrosła o 1,6 pkt. i wynosi 852 pkt. Wynik ten jest o 6,6 pkt. lepszy od najniższego tegorocznego wskazania – z czerwca – kiedy to wartość ICM wynosiła 845,4 pkt. i o 26,5 pkt. (3,1%) lepszy od najniższego w historii wyniku – z lipca 2013 r. – kiedy jego wartość spadła do poziomu 826,4 pkt. Pomimo utrzymującego się od lipca br. lekkiego trendu wzrostowego sytuacja na rynku mieszkaniowym pozostaje stabilna. Nieznaczne wzrosty cen ofertowych dyskontowane są przez upusty stanowiące nieodłączny element większości zawieranych transakcji kupna-sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym.

Jeżeli chodzi o przyszłość to rynek nieruchomości będzie raczej stabilny. Jak zauważa Marcin Drogomirecki nic nie wskazuje na to żeby ceny mieszkań miały rosnąć. – Konieczność posiadania 15 proc. wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt a także zmiany, które szykuje nowy rząd mogą sprawić, że popyt nie będzie istotnie rósł. W związku z tym ceny także będą utrzymywały się na dotychczasowym poziomie – dodaje.