Bezpieczeństwo produkcji, Materiały sypkie, Opinie i komentarze, Rozwiązania dla przemysłu, Technika i przemysł, Utrzymanie ruchu, Wideo

Wybuch pyłu aluminium

Fot. GRUPA WOLFF

W organizowanym przez GRUPĘ WOLFF listopadowym „Czwartku z bezpieczeństwem” udział wzięło m.in. dwóch przedstawicieli firmy wytwarzającej produktu na bazie aluminium – jednej z najniebezpieczniejszych substancji z punktu widzenia ochrony przeciwwybuchowej i przeciwpożarowej.

Specjalnie dla przedstawicieli wspomnianej firmy zrealizowano testowy wybuch przestrzenny do którego użyliśmy ok. 200 gramów sproszkowanego aluminium. Mało? Zdecydowanie nie. W tej porcji aluminium drzemie potężna ilość energii. Poniżej publikujemy krótki filmik z pokazu. Kilkanaście sekund wystarczyło, by przekonać się jak ogromna siła drzemie w tak pozornie niewielkiej ilości produktu! Uczestnicy pokazu byli pod wrażeniem – nie dało się nie odczuć siły fali uderzeniowej!

Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu zauważamy, że znaczącym problemem wśród przedsiębiorców i pracowników zakładów przemysłowych jest brak odpowiedniej wiedzy na temat produktów stanowiących zagrożenie. Dla wielu osób nie jest oczywistym, że nawet powszechnie stosowane substancje takie jak mąka, cukier, pył drzewny czy pył węglowy mogą ulec zapłonowi. To dlatego realizujemy pokazy kontrolowanych wybuchów, które nie tylko podnoszą świadomość skali ryzyka, ale również pokazują rozwiązania techniczne, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na przebieg wybuchu i zniwelować jego skutki do minimalnego poziomu – podkreślają specjaliści z GRUPY WOLFF.